Svako drvo je važno - ipak se neka seku zbog gradnje
Da su građani svesni toga koliko je zelenilo važno za zdravu životnu sredinu i mikroklimu u gradu, govore brojni protesti širom Srbije kada su seča drveća i betoniranje zelenih površina u pitanju. Zaposleni u Zelenilu JKP Mediane u Nišu potvrđuju da je svako drvo važno, ali da seku bolesna stabla i ona koja su rizična. Nekada se, ipak, seku zbog izgradnje objekata.
Građani su se pobunili kada je u Aleksincu isečen stari drvored, a građanski bunt izazvala je betonizacija Dubočice u Leskovcu. Smetala je i seča drveća u Dimitrovgradu jer su stabla zaklanjala pogled na novi most, a stanovnici Sinđelićevog trga u Nišu protestovali su kada je isečeno drvo zarad izgradnje javne garaže. Drveće nam daje kiseonik, a iz JKP Mediana kažu da ga u Nišu ima dovoljno; Foto: V. M. R.
Osim toga, preko aplikacije "Prijavi problem", građani sve češće ukazuju na to kada se poseče makar i jedno drvo u Nišu.
Iz organizacije Zeleni ključ podsećaju koliko nam je drveće važno ne samo zbog kiseonika, već i zbog mikroklime u gradovima gde ima mnogo betona.
Za života tri drveta kada bi posadio svako od nas, bilo bi dovoljno kiseonika - istakla je Olivera Milošević iz organizacije Zeleni ključ.
Uprkos tome, pronađe se razlog za seču.
Iz sektora Zelenila JKP Mediana u Nišu slažu se da je svako drvo važno, ali kažu da ih seku samo po odluci - kada postoji veći interes, bolest stabla ili rizik za građane.
Naš interes nije da sečemo drveće, mi se trudimo da povećamo fond drveća u našem gradu. Sečemo samo kada dobijemo odluku za to, mora da postoji neki veći interes, kada je rizično, bolesno - samo u takvim situacijama - kaže Mihajlo Miljković iz Zelenila.
U Nišu ima 28.000 stabala, podaci su Zelenila.
Mi se i trudimo da iz godine u godinu povećamo fond stabala u našem gradu - dodaje Miljković.
Organizacija Zeleni ključ organizovala je tribinu na kojoj je osim Miljkovića govorio i docent Mašinskog fakulteta Goran Vučković, na temu energetske efikasnosti. Na tribini su uglavnom bili učenici i studenti.
Komentari
Poslednji komentari
Goca
03:13 // 23. 10. 2019.
Gledala sam emisiju o 5G mrezi za koju se Srbija prijavila da bude eksperiment.Zato Brnabicka stalno ponavlja digitalizacija.U toj emisiji su rekli da je za tu mrezu potrebno da se postave bandere na svakih 300 metara, a da izmedju njih nema prepreka.Zato se sada priprema teren da bi mogle da niknu te bandere.Inace, te mreze nisu ispitane i verovatno ce biti stetne po zdravlje,a mi smo eksp.pacovi
Срба
16:44 // 18. 10. 2019.
Волео бих да чујем по којим то критеријумима ови врли стручњаци одлучују да је неко дрво болесно-и да видим примере на фотографијама? Ја до сада не видех ни једно посечено дрво у граду (које сам видео) да је било труло изнутра, или нешто слично. А, секу огромна, стара, столетна дрвећа по целом граду... у Хајдук Вељковој одсекоше два стара кестена и уништише дрворед-да не заклањају нечију радњу...
Petar
14:13 // 18. 10. 2019.
Pa to prečesto "nekada" i boli građane!!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.