Sve manje para za program “Trudnoćom do posla”
Poslodavcima iz Niša, koji su kroz gradski program zaposlili trudnice, subvencije koje Grad isplaćuje kasne i više od godinu dana, dugovanja se prebacuju iz jedne u drugu godinu, a nadležni obećavaju da će sve zaostale naknade biti uplaćene.
Načelnica Uprave za dečiju i socijalnu zaštitu Mirjana Popović kaže da naknade za program “Trudnoćom do posla” kasne zbog “slabog punjenja gradskog budžeta”, a da prioritete u isplatama određuje Uprava za finanasije.
Isplaćujemo 2013. godinu u 2014. godini, a isplate se vrše kvartalno tako da, ako se neki kvartal premaši, onda nešto mora da ostane za naredni - objašnjava Popović.
Gradski većnik resorno zadužen za socijalna pitanja Branislav Ranđelović napominje da je nacrtom budžeta za 2015. godinu predviđen novac za ovaj program, i da je “ta linija uvećana za dugovanja”.
Međutim, za isplate subvencija poslodavcima za zapošljavanje trudnica u narednoj godini planirano je 10 miliona dinara, što je znatno manje u odnosu na prethodne godine. Naime, u 2014. godini budžetom je bilo predviđeno 18 miliona, a u 2013. godini 38 miliona dinara.
Načelnica Mirjana Popović objašnjava da je rađena analiza programa “Trudnoćom do posla” jer se, kako kaže, ispostavilo da ne daje željene rezultate. Bilo je, ističe, i sumnja da li da se uopšte nastavi sa tim subvencijama.
Ideja projekta je dobra, jer se zapošljavaju trudnice koje su u tom trenutku nezaposlene, one imaju primanja u toku trudnoće, a potom i u toku porodiljskog bolovanja. Međutim, skoro nijedna trudnica nije nakon toga ostala na tom radnom mestu, što jeste poenta programa. Zanimljivo je i da je većina njih zasnovala radni odnos preko ovog programa u firmama svojih rođaka ili prijatelja - objašnjava Popović.
Bez obzira na, kako kaže gradski većnik Ranđelović, “senku koja je bačena na program”, od njega se nije odustalo.
Podsetimo, gradskom Odlukom o subvenciji za zapošljavanje trudnica na teritoriji Niša poslodavci koji zasnuju radni odnos na neodređeno vreme sa trudnicama na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, Grad isplaćuje subvencije za plate i doprinose do otvaranja porodiljskog bolovanja. Po isteku porodiljskog, poslodavci su obavezni da majke vrate na posao.
Komentari
Poslednji komentari
Danijela Kitanovic
15:54 // 26. 1. 2015.
Postovani
Ja sam prijavljena po programu trudnocom do posla jos juna 2013 god., celu trudnocu sam radila i ostala u radnom odnosu. Gtad nam je duzan jos cetri meseca.
trudnica
21:53 // 12. 12. 2014.
Ja sam pre par dana bila da vidim za taj program i gospođa kojoj ne znam ime mi je rekla da od decembra 2013. on ne postoji.
Branislav Petrovic
18:17 // 12. 12. 2014.
Nije lako biti trudnica u ovom gradu i drzavi sa nakaradnim ljudima koji misle da cine dobro.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.