Sve više vozača beži sa mesta nesreće, čak i kada za sobom ostave povređene
Amerikanci ga zovu “hit and run”, u Srbiji nema tačno definisan naziv, ali zato brojke pokazuju da je nešto sto se često dešava. Bez obzira što zakon zabranjuje, a moralne norme nalažu da mesto nezgode ne sme da se napusti naročito ako ima povređenih, u Nišu je za dve godine sa lica mesta pobeglo 339 vozača. Više od polovine izbegli su kaznu, jer ih policija nije identifikovala.
Prošlog leta stariji Nišlija na pešačkom prelazu u Knjaževačkoj ulici u Nišu automobilom je udario i povredio učenicu obližnje osnovne škole. Pobegao je, ali je kasnije pronađen i postupak protiv njega je u toku.
Nakon što su prešli na crveno i motorom udarili starijeg sugrađanina, vozač i suvozač su pretukli povređenog i pobegli sa lica mesta. U oba slučaja policija ih je pronašla, ali kažu da je mnogo onih koji uspeju da izbegnu kaznu. Bar onu pravnu.
Važno je ostati pribran, podsećaju stručnjaci; Ilustracija; foto: A. KostićZa dve godine, prema podacima iz Policijske uprave u Nišu, ukupno je 339 onih čiji je cilj bio da izbegnu kaznu, pa su pobegli sa mesta nezgode, u 15 odsto slučajeva za sobom ostavili povređene.
U 85 odsto ovih nezgoda nije bilo poginulih i povređenih već je samo nastala materijalna šteta. Policija je identifikovala i pronašla 147 vozača koji su napustili mesto nezgode - navode iz PU Niš.
Da je najvažnije u trenutku nezgode ostati pribran i postupati u skladu sa zakonom i etikom, objašnjava master inženjer saobraćaja Igor Velić.
Učesnik u saobraćajnoj nezgodi i svaki učesnik u saobraćaju koji se nađe na licu mesta dužan je da zaštiti sebe i spreči nova stradanja. Tako može biti u prilici da pomogne drugima koji su nastradali u saobraćajnoj nezgodi i obezbedi njihovo efikasno spasavanje - kaže Velić.
Ističe da pored pravnih obaveza postoje i moralne dužnosti, koje se ne mogu nametnuti ali je važno da se ne zaborave i ne zanemare.
Etičko ponašanje u saobraćaju je posebno važno kada se dogode saobraćajne nezgode i kada život nastradalog lica može zavisiti od drugog učesnika u saobraćajnoj nezgodi ili učesnika u saobraćaju koji pruža pomoć nastradalom licu - ističe Valić.
Prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije, u zavisnosti od posledica, onaj ko napusti mesto nezgode može biti kažnjen novčano ili kaznom zatvora do 3 godine, a ukoliko povređeni premine i do 8 godina zatvora.
Inače, tokom prošle godine policajci su napisali kazne za 43.410 prekršaja, što je za oko 36,1 odsto više nego u 2020. godini.
Komentari
Poslednji komentari
Dušan
16:17 // 20. 3. 2022.
udari te neko dođe policija posle 2 sata i : a pa ti si bezobrazan ovaj drugi što te udario baš fin čovek, Ti si kriv ideš kod sudije za prekršaje ...
Anita Živković sns
10:26 // 11. 3. 2022.
Pokrenuti peticiju da se Doljevačka rampa zove "Hit and Run"
Tajanstveni Alan
19:08 // 10. 3. 2022.
Naprim rigoleto, kad neko kaze da je Nis bezbedan grad ? Ako ne mozes da pronadjes vinovnika saobracajne nesrece, o kakvoj bezbednosti pricas ?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.