Sve više žena traži utočište u niškoj Sigurnoj kući
Emisija "15 minuta" - gost direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić
Od početka ove godine u Sigurnoj kući u Nišu boravile su 43 žene i 30 dece, što je 20 % više u odnosu na isti period prošle godine, što može značiti da nasilja ima više, ali i da su se žene odvažile da prijave nasilnika, rekla je u emisiji “15 minuta” direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić.
Ona napominje da su se žene ohrabrile da kažu da trpe nasilje jer se sve više priča o tome, kao i zbog toga što sada imaju više poverenja u institucije i ustanove koje se bave ovim problemom. Ipak, ističe da većina ljudi okreće glavu na nasilje u svojoj okolini.
Nažalost, često se desi da svi mi kao građani ne reagujemo u situacijama kada vidimo nasilje, pa negde zatvaramo prozor ili vrata da to ne čujemo. Nažalost, to isto čine i žrtve jer ih je sramota da neko ne čuje šta im se dešava - objašnjava Šćekićeva.
Prema istraživanju koje je rađeno u niškoj Sigurnoj kući u 75% slučajeva žrtva je sama prijavila nasilje, a da je okolina takođe bila upoznata, dok je prosek trpljenja nasilja oko 10 godina.
Postoji više razloga zašto one ostaju tako dugo u takvoj nasilnoj vezi. Prvi i osnovni razlog je strah od nasilnika, a bitan razlog koji navode jeste briga za decu. Tačnije, misle da će deci biti mnogo bolje ukoliko žive sa oba roditelja, čekaju da deca odrastu. U mnogim situacijama su te žene žrtve nasilja, uglavnom i ekonomski zavisne od nasilnika - napominje direktorka niške Sigurne kuće.
I dok se nakon boravka u Sigurnoj kući prošle godine 50% žena ponovo vratilo kod nasilnika, ove godine se vratilo njih 27 %, dok su ostale uspele da se osamostale.
Meni je jako drago kada naše korisnice izlaze iz Sigurne kuće i kada kažu da ne mogu sebe da prepoznaju. Ako je neko 10 godina slušao da je loša majka, loša supruga, da je ružna, da je loša domaćica, one vremenom gube i samopoštovanje i samopouzdanje - kaže Šćekićeva.
Kako i kome žene koje trpe nasilje to mogu da prijave, koliko vremena mogu da provedu u Sigurnoj kući, kakav je profil žena koje su žrtve, da li se nasilnik može prepoznati i koliko sistem štiti žrtvu nasilja od samog nasilnika pogledajte u emisiji “15 minuta” posvećenoj Svetskom danu borbe protiv nasilja nad ženama.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.