Švedska pomaže da izbeglice budu bolje informisane
I pored angažovanja humanitarnih organizacija i volontera, izbeglice koje iz Makedonije ili Bugarske uđu u Srbiju često ne stignu da dobiju sve informacije nužne za nastavak puta, pa ne znaju da li da nastave vozom ili autobusom ili koja je ruta najjednostavnija.
Upravo zbog potrebe da se izbeglicama pruže tačne i ažurirane informacije uz koje bi bezbednije nastavile putovanje, Švedska agencija za međunarodnu razvojnu pomoć (Sida) podržaće Međunarodni komitet spasa (IRC) sa 311.000 evra.
Volontere najčešće pitaju zašto moraju da ostavljaju otiske; foto: Joshua Wärnlöf WilbertO neinformisanosti ljudi koji svakodnevno dolaze u Srbiju svedoči i 28-godišnji volonter iz Sirije, član organizacije "I'm Human" koja deluje u Dimitrovgradu.
Često nas pitaju zašto moraju da ostavljaju otiske prstiju i u Bugarskoj i u Srbiji i traže savete kako da se prijave za azil. eophodno je da čuju "apdejtovane" informacije, koja prava moraju da im budu ispoštovana i saznaju kuda i koliko daleko treba da dalje da idu - priča ovaj volonter.
Pomoć iz Švedske je, osim na pospešivanju informisanja izbeglica, namenjena i kupovini hrane, "identifikaciji ranjivih slučajeva" i upućivanju na dalju pomoć.
Podrška će se sprovoditi u partnerstvu sa srpskim humanitarnim nevladinim organizacijama i u koordinaciji sa Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije i UNHCR-om - saopštavaju iz Ambasade Švedske.
Dodaju da oni pomažu više humanitarnih organizacija u zemljama iz kojih izbeglice dolaze, u njihovim susednim zemljama, kao i u Evropi i da su aktivnostima UNHCR-a u 2015. godini pomogli sa skoro 68 miliona evra.
Šef odeljenja razvojne pomoći pri Ambasadi Švedske u Beogradu Torgni Svenungson, uz informaciju da je Švedska jedna od zemalja koje su primile najveći broj izbeglica, kaže da i dalje postoji potreba za podrškom i zaštitom u zemljama koje se nalaze na ruti.
Srbija je u ovoj izbegličkoj krizi reagovala veoma pozitivno i konstruktivno i mi želimo da podržimo ove napore - rekao je Svenungson.
Do novembra 2015. godine, Zavod za migracije Švedske primio je 149.000 zahteva za azil.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.