Svetski dan bezbednosti hrane - Promeniti zakon da bi hrana mogla da ide u humanitarne svrhe
Zato što se trećina hrane na globalnom nivou baci, a od 10 % do 15 % od toga je zbog naznake o isteku roka trajanja, NALED se zalaže za promenu zakona, kojim bi se uredilo doniranje hrane u humanitarne svrhe, umesto odvoza na otpad. Danas se obeležava Svetski dan bezbednosti hrane, koji je iskorišćen da se ljudima skrene pažnja na razliku između naznačenog roka upotrebe i kvaliteta i bezbednosti proizvoda.
Tako je kod mesa i mleka neophodno poštovati datum, ali namirnice poput pirinča, testenina ili keksa samo gube na kvalitetu, kaže koordinatorka Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u Tisa Čaušević, pa ih je moguće koristiti i nakon isteka roka.
Zbog toga NALED duže vreme predlaže da se zakonski uredi doniranje hrane kako bi ona otišla u humanitarne svrhe umesto na otpad. Ono što bi dodatno olakšalo proces donacija hrane jeste i oslobađanje kompanija od plaćanja PDV-a na ovu robu, koje zbog visokih troškova često odustaju od akcije - rekla je Čauševićeva.
U saradnji sa USAID-om, NALED se zalaže za usaglašavanje zakona u Srbiji sa onim u Evropskoj uniji, a cilj je, kažu, zaštititi interese potrošača i proizvođača. U tom procesu značajan je i proces digitalizacije, koji treba da doprinese prepoznavanju opasnosti u svakoj od faza proizvodnje i proceni štetnosti po zdravlje.
Do sad su novi alati obezbedili transparentniji i efikasniji nadzor, putem platforme eInspektor, a u planu je i razvoj eAgrara. Ovaj softver za poljoprivredne proizvođače doprineće efikasnijoj obradi zahteva za podsticaje u oblasti poljoprivrede, kao i kontroli usklađenosti sa veterinarskim, fitosanitarnim i standardima zaštite životne sredine - navode u NALED-u.
Inače, Svetski dan bezbednosti hrane ustanovljen je prošle godine, a kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove jačanja sistema bezbednosti hrane. Ovo je sve veći problem u svetu jer podaci govore da skro svaka deseta osoba oboli od pokvarene hrane, a oko 420.000 ljudi godišnje izgubi život od posledica konzumiranja.
Komentari
Poslednji komentari
Mara
04:39 // 8. 6. 2020.
Hvala za obaveštenje za čuturu
Vojca
18:10 // 8. 6. 2020.
Nema na cemu i drugi put Nadovezao sam se na clanak I to da u Prokuplju on drzi monopol na prehrambene trgovine I mislis da ce dati nesto za narodnu kuhinju ili da pomogne neku siromasnu porodicu Jer kod njega nema viska robe RAZUMELA TI MELE MALO MMMM ;-0 Marooo ;-)
Vojca
00:00 // 8. 6. 2020.
E to da odete kod Cuture kod njega nema istek roka Odma se prekuca novi Narod kupuje JEFTINO A ne zna koliki je rok za to jefrino i koliko meseci i mozda godina je izasao iz upotrebe Ali nasi Prokupcani imaju zeludac ko Koze PUNITE CUTURANU dzepove a on nek vam valja robu sa istekom ;-0 Da ode u Evropu oni mucenici sto navikli na sve frisko pomrli bi drugi dan bio bi GENOCID haha
Mara
15:38 // 7. 6. 2020.
Ne bacati nego smanjiti cene da bi narod mogao da kupuje
Marina Tetka
17:00 // 7. 6. 2020.
Nešto mora i da se udeli, Maro - ne mora sve da se baca. Ništa te nismo naučili teča i ja, strašno...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.