Svetski dan bubrega posvećen zdravlju žena
Svakog drugog četvrtka u martu obeležava se Svetski dan bubrega, a kako se ove godine poklopio sa Danom žena, posvećen je ženskom zdravlju i bubrezima. Poslednjih godina trend oboljevanja žena od bolesti bubrega raste i iznosi 14 odsto.
Kako navodi niška doktorka i predsednik Udruženja kardionefrologa Srbije Sonja Radenković, slogan ovogodišnjeg Svetskog dana bubrega „Bubrezi i zdravlje žena” pruža mogućnost da se skrene pažnja javnosti o važnosti zdravlja žena, a posebno zdravlja bubrega kao važnog organa.
Osobe ženskog pola čine 50% svetske populacije. Danas, od bolesti bubrega u svetu, boluje 195 miliona žena, a umre ih 600.000. Poslednjih godina trend obolevanja žena od hroničnih bolesti bubrega raste i iznosi 14%, što je za 2% više od muškaraca. Mali broj žena zna da su njihovi bubrezi jedan od najznačajnih organskih sistema za održanje njihovog zdravlja - kaže Radenković.
Ono što zabrinjava, kako objašnjava Radenković, jeste da je broj žena na dijalizi niži nego broj muškaraca.
Postoje najmanje tri razloga: hronična bubrežna bolest sporije napreduje kod žena u poređenju sa muškarcima, postojanje psiho-socijalnoekonomskih barijera kao što je niži nivo osvešćenosti kod žena je razlog zašto žene uopšte ne započinju ili kasnije započinju dijalizu, kao i postojanje nejednakosti u korišćenju zdravstvene zaštite u jednom broju zemalja - navodi Radenković.
Kako bi smanjili rizik od bolesti bubrega, Radenković preporučuje - redovnu kontrolu krvnog pritiska, proveravanje telesne težine, redovno uzimanje od 1,5 do 2 litra tečnosti, maksimalan dnevni unos kuhinjske soli da bude sveden na 6 grama dnevno, uzimanje dobro opranog svežeg voća i povrća, kao i fizičku aktivnost i redovnu kontrolu lekara.
Svetski dan bubrega obeležava se u više od 100 zemalja sveta, od 2006. godine.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.