Svetski dan vlažnih područja obeležiće se i na Vlasini
U okviru skupa “Biodiverzitet vlažnih područja”, a povodom obeležavanja Svetskog dana vlažnih područja, biće predstavljene aktivnosti zaštite ugroženih vrsta na primeru Predela izuzetnih odlika “Vlasina” i Specijalnog rezervata “Carska Bara”. Početak prezentacije je 31. januara od 12 sati u Informativnom centru za zaštitu životne sredine na Vlasini Rid.
Vlasina je prvi put proglašena za Predeo izuzetnih odlika 2006. godine, dok je na listi Svetski značajnih vlažnih područja - Ramsarskih područja od 2007. godine .
Područje predstavlja, kažu iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, stanište većeg broja zaštićenih divljih vrsta, kao i prirodno - istorijskih fenomena poput tresetnih ostrva.
Među 12 vrsta vodozemaca i 12 vrsta gmizavaca, poseban značaj ima činjenica da se na istom staništu mogu nađi tri vrste mrmoljka, što je izuzetno retko. Bogatsko ornitofaune sa 140 registrovanih vrsta ptica, jedna je od temeljnih vrednosti zaštićenog područja. Od posebnog je značaja prisustvo globalno ugroženih vrsta ptica, poput patke njorke i vivka. Registrovano je 28 vrsta sisara među kojima su i tekunica i vodena voluharica - vrsta ugrožena na nacionalno nivou - kažu iz Zavoda.
Zavod za zaštitu prirode Srbije napravio je preliminarnu listu od 68 potencijalnih Ramsarskih područja u Srbiji, a do sada je proglašeno 10 područja od međunarodnog značaja. Inače, Svetska konvencija o zaštiti vlažnih područja - Ramsarska konvencija, usvojena je 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru.
Oranizatori skupa povodom Svetskog dana vlažnih područja su Ministarstvo zaštite životne sredine, Zavod za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode i Turistička organizacija Surdulice.
Komentari
Poslednji komentari
Joviči
15:15 // 6. 2. 2020.
Vlasinsko jezero ima mnogo neplanski izgrađene vikendice a nema kanalizacioni prsten tj. mrežu koju decenijama "grade" kvazi političari. Velike su verovatnoće da nestane sav biljni i životinjski svet u dogledno vreme. Nije dovoljno samo držati sastanke i onda na poslovni ručak, već treba studiozno ispitati životni prostor kako bi flora i fauna bili zaštićeni.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.