Telegram kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji stigao na današnji dan u Niš
"Od ovog trenutka Austrougarska se smatra u ratu sa Srbijom" je rečenica koja je telegramom stigla u Niš na današnji dan, pre 110 godina, odnosno 28. jula 1914. godine u 12:30. Tadašnji predsednik Ministarskog saveta Nikola Pašić, kako kažu istoričari iz Istorijskog arhiva, primio je telegram u hotelu "Evropa", koji je bio na mestu današnje zgrade Pošte.
Izložba je otvorena do 28. jula; foto: Nikola Đukić Telegram, pisan na francuskom jeziku, upućen je iz Beča 28. jula 1914. u 11:10, a primljen je u Nišu 28. jula 1914. u 12:30.
Kraljevskom ministru inostranih dela u Nišu,
Kraljevska Vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu 23. julom 1914, koju joj je predao austrougarski poslanik u Beogradu, zbog čega Carska i Kraljevska Vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa.
Od ovog trenutka Austrougarska se smatra u ratu sa Srbijom.
Ministar inostranih dela Austrougarske
grof Berhtold
Izložba je otvorena do 28. jula; foto: Nikola Đukić Iako su istorijski podaci do sada ukazivali da je Nikola Pašić primio telegram u niškom hotelu "Orijent", to se zbilo u hotelu "Evropa", preko puta nekadašnjeg hotela "Niš" u Voždovoj (tada Pirotskoj) ulici, a što zabeleška telegrama jasno i dokazuje.
U zabelešci telegrama se navodi da je stigao 28. jula 1914. godine i da ga je primio pisar Momčilo D(Đ)urašković, pričao je ranije istoričar Boban Janković iz Istorijskog arhiva.
Do sada je bilo malo poznato da je na tekst ultimatuma Nikola Pašić odgovorio „To smo i očekivali“. Pašić je dobio telegram između 12 i 30 sati poslepodne, a sala je bila puna beogradskog sveta, što je realno jer je Niš tada bio prestonica Srbije. S tim događajem možemo da kažemo da je do tada najveći sukob u istoriji civilizacije počeo u Nišu - rekao je Janković.
Kopije Ultimatuma Austrougarske Srbiji, Koncepta Odgovora srpske Vlade na Ultimatum i Telegrama objave rata zainteresovani mogu još danas videti u Istorijskom arhivu u Nišu.
Komentari
Poslednji komentari
Petar
19:53 // 28. 7. 2024.
Necemo unistiti vise zivota nego sto je planirano...rece ex vadikal obucen u naprdno odelo sa glasovima vise nego sto ih je imao N.Pasic...istorija se ponavlja...izgleda da ce ovaj uspeti da Srbija ne stane...
Milorad
17:35 // 28. 7. 2024.
@pitanje je sad.
Svak, na svoj način, posmatrano iz ugla vremena u kojem su živeli.
Malo je političara kalibra Ruzvelta, Čerčila, Gandija ... A mnogo, zašto ne reći, patoloških umova, opsenara, čiju cenu vladavine, čak i životima plaća narod.
хајдук Станко Алексић
14:14 // 28. 7. 2024.
Наш деда је био први телеграфиста у краљевској пошти и управо постављен за првог цензора у влади Краљевине Србије. Венчани кум деде и бабе је био Јанко Веселиновић,. Нажалост умро је у заробљеничком логору Јиндриховице у Чешкој.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.