Tenkovi, avioni i vozovi stali u zgradu Dečjeg centra u Nišu
Različiti tipovi letelica, tenkova, vozova, vojnih vozila i brodova, koji su gotovo identični originalima u svemu osim u veličini, bili su izloženi u Dečjem centru u Nišu gde je oko 70 maketara iz Srbije, Rusije, Grčke, Makedonije i Bosne i Hercegovine izložilo 185 radova i nadmetalo se u veštini i originalnosti.
Da je maketarstvo, i uz cilj da predstavi što verniju kopiju originala, bliže umetnosti nego zanatu, kažu oni koji se time bave.
Kupuju se gotovi delovi, uglavnom iz inostranstva. Spajaju se specijalnim lepkovima, farbaju i gotove makete stavljaju u ambijent. Na primer, dodajete biljke, zgrade iz vremena koje želite da prikažete. Podseća na umetnost jer izražavate ono što ste sami zamislili - kaže Đorđe Miltenović iz Maketarskog kluba "Narednik Mihailo Petrović", koji je i organizator ove izložbe.
Figure sam maketar stavlja u ambijent; foto: Vanja KeserOvog puta izlagao je figure ratnika - tri Rimnjanina i jednog Varvarina sa izgledom koji su, kako se zaključuje iz istorijskih spisa, imali u bici od pre 2.000 godina.
Dopadne vam se neki istorijski period, događaj, čitali ste istorijsku knjigu i onda pravite makete da to predstavite. Neki su ove predstavili baš one avione kojima su upravljale njihove dede ili pradede - kaže Miltenović.
Maketarstvo se, dodaje on, veoma brzo razvija jer nove tehnologije omogućavaju sve precizniju izradu i najsitnijih detalja na maketama.
Na izložbi i autentične lokomotive; foto: Vanja KeserPošto je ovo od početka devedesetih, kaže Miltenović, tek 15. izložba ovog tipa u Nišu, dragoceno je iskustvo koji niški maketari donesu sa inostranih takmičenja.
Najboljom maketom ove izložbe proglašen je japanski brod krstarica učesnika iz Makedonije.
Posetioci su, osim maketa, imali prilike da vide i naoružanje nalik pravom koje se koristi u sportu sličnom "paint ball"-u, a zove se "air soft". Takmičari "pucaju" jedni u druge iz replika vatrenog oružja koje ispaljuju kuglice od tvrde plastike.
Bilo je i predstavnika niškog "Warhammer" kluba čiji članovi takođe prave makete, ali se sa njima igraju bacajući kockice i pomerajući ih po tabli, slično kao u šahu.
Komentari
Poslednji komentari
А пентрање је за козе
16:39 // 31. 5. 2016.
Макетарство се не односи искључиво на прављење "ратне" технике,на изложби је било и возила,бродова,фигура,сф модела.Произвођачи нису "амерички", има ту чешких,руских,немачких,кинеских,јапанских фирми,тако да овај неуки коментатор треба да се информише пре критике онога у шта се не разуме.
Vreme odrzavanja
13:11 // 31. 5. 2016.
Novinar je zaboravio da nam saopsti jednu od kljucnih stvari-kada se manifestacija odrzala.
Ahahaha
11:54 // 31. 5. 2016.
Ma,Risticu ti si neskvacen,niko ne razume tvoj suhi genije,jelte...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.