Titove ulice "žive" samo još na obodima Niša
Nekada su gradovi i nebrojano mnogo ulica, trgova i škola nosili nazive po bivšem predsedniku Jugoslavije Josipu Brozu Titu, a centralna niška ulica, sadašnja Obrenovićeva, zvala se Maršala Tita. Danas su Titove ulice preživele samo na periferiji Niša i po okolnim selima i ima ih ukupno 10.
Prema istraživanju Nišlija Živojina Stanisavljevića i Milana Dimitrijevića, predstavljenih u knjizi Ulice i trgovi grada Niša, Titovo ime nosi po jedna ulica u Medoševcu, Suvom Dolu, Popovcu, Čokotu, Bubanj selu, Donjoj Toponici, Donjoj Trnavi, Kravlju, Mezgraji i Paligracu.
Početkom devedesetih nastupio je trend brisanja naziva ulica sa imenom vođe partizana i doživotnog predsednika SFRJ, ali su niška periferija i pojedina sela ostala “verna Titu”. U Suvom Dolu glavna ulica se zove Maršala Tita, a stanovnik ovog naselja Nikola Ranđelović kaže da nema ništa protiv toga.
Protiv sam stihijskog menjanja naziva ulica, bez ikakvog realnog, a samo iz ideoloških razloga. Praksa je nekada bila da svako naselje ima Titovu ulicu, a ima smisla i da ova nosi Titovo ime zbog blizine Elektronske industrije, ponosa Niša i SFRJ - kaže Ranđelović.
Titova ulica postojala je u Niškoj Banji, a sada se zove Srpskih junaka, a u Donjem Komrenu je prekrštena u Ulicu mladosti.
Maršal Jugoslavije je izgubio ulicu u Brzom Brodu 2013, a istu tu u ovom niškom naselju dobio je Filip Kljajić, komunistički revolucionar i partizanski borac. Inače, po Kljajiću se do 2000. godine zvala ulica od jagodinmalskog mosta do zgrade Suda.
Ipak, najznačnija ulica koju je Tito imao u Nišu bila je “niška štrafta” - današnja Obrenovićeva. Ona je zatvorena za saobraćaj krajem sedamdesetih i time postala “niški korzo”, a od 1976. nosila je ime ulica Maršala Tita. Staro ime - Obrenovićeva, vraćeno joj je 2004.
Autor Ulica i trgova grada Niša Živojin Stanisavljević objašnjava u knjizi da su promene imena ulica uslovljene ideologijom i promenama vlasti.
Učinimo da nazivi ulica budu trajni, da ih ne menjamo kad se promeni dinastija, kad pobedimo u ratu ili kad dobijemo na izborima - poručuje Stanisavljević.
Kakva je sudbina Titovih ulica u bivšim republikama SFRJ i svetu?
U istraživanju pod nazivom “Finding Tito”, Đorđo Komai sa Gradskog univerziteta u Dablinu otkrio je da je broj tabli sa Titovim imenom ulica i trgova različit u zemljama bivše Jugoslavije.
Najviše ih ima u Srbiji, čak 173, zatim u Hrvatskoj 38, u Makedoniji 36, Bosni i Hercegovini 23, u Sloveniji 5, a u Crnoj Gori 4. Na Kosovu ni jedna mahala ne nosi više Titovo ime.
Ovo istraživanje navodi da ime jugoslovenskog maršala nose ulice i u Moskvi, Nju Delhiju, Sao Paolu, na Siciliji, Sardiniji i drugim delovima sveta.
Komentari
Poslednji komentari
dragoljub stamenković
09:48 // 31. 5. 2018.
Nazivi ulica nisu menjani iz ideoloških razloga , već zbog zakona koji zahteva da u jednom gradu ne sme biti više ulica sa istim nazivom.
Posmatrac
17:09 // 30. 5. 2018.
Prekrajanjem i brisanjem proslosti, necemo dobiti nista bolju buducnosti. Ostavite da istorija bude istorija. Brisanje imena je glupost i totalna iskompleksiranost (sto nam hrvati non-stop dokazuju).
Меда
00:53 // 31. 5. 2018.
Да ли је онда, истом том логиком, ипак пожељно брисати имена улица која су идеолошки раније већ обрисана супротно вашем ставу, као нпр Победе-Обреновића и тако то?
prof dr CVETKO Prvi
07:44 // 31. 5. 2018.
@Posmatrac : Ne , ne... "greška u koracima" ! Za mnoge je "istorija" počela 2012.godine i od tada počinje "njihovo" vreme i kalendar tzv. "Preletački kalendar" !
todor
16:01 // 30. 5. 2018.
Totove ulice su i
Ivana Milutinović , trg nikole dražića , anete andrejević . djuke dinić , raznih brigada i odreda i divizija , skojevska . djordja stamenkovića , špajina , 14 oktobar , branka bjegovića , ratka jovića , lole ribara , sedmi juli , partizanski kuriri , španski borci , braća ova i ona , vasa smajević . . . i takoo . . .
Milance
00:23 // 1. 6. 2018.
Špajina nije, čovek je bio dirigent Niskog simf.orkestra i nije bio politicki aktivan. BiJo mi komšija
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.