U Pravosudnoj akademiji u Nišu u petak od 11 sati, novinari, stručnjaci i predstavnici pravosuđa diskutovaće o zakonskoj odredbi koja omogućava građanima, ali i funkcionerima, da se “nagode” sa tužilaštvom i time izbegnu suđenje i kaznu za neko krivično delo.
Južne vesti već godinama pišu o funkcionerima koji u tužilaštvu priznaju da su počinili krivično delo, pa nakon što, recimo, uplate novac u humanitarne svrhe, postupak protiv njih se obustavi. Drugim rečima, iako priznaju krivično delo, ni na koji način ne budu gonjeni, izbegnu suđenje i eventualne novčane i zatvorske kazne. Pritom, ovakvi postupci se rešavaju van očiju javnosti.
Zato će na tribini biti reči o tome ima li prostora za zloupotrebu ove zakonske odredbe, ali i koje su njene dobre strane, za koja krivična dela postoji mogućnost ovakve “nagodbe” i da li ima potrebe i prostora da se Zakon o krivičnom postupku dopunjuje ili menja.
Osim urednika Predraga Blagojevića, koji će sa novinarskog aspekta govoriti o ovom problemu, javnost će čuti šta o ovoj zakonskoj mogućnosti kažu i iz pravosuđa – Osnovni javni tužilac Saša Đokić, redovni profesor Pravnog fakulteta u Nišu Vojislav Đurđić i advokat i dugogodišnji predsednik Advokatske komore Niš Dragi Krstić.
Naše analize pokazuju da je broj nagodbi sa javnim funkcionerima minoran u odnosu na one postignute sa „običnim“ građanima. Ali činjenica da se ove nagodbe postižu van očiju javnosti može da kompromituje jednu pravnu mogućnost koja po proceni stručnjaka može biti korisna – navodi Blagojević.
Ideja je, prema njegovim rečima, da Južne vesti predstave svoju analizu studentima pravnih fakulteta, medijima i civilnom sektoru, a potom da se u prisustvu tužilaca, sudija i članova akademske zajednice diskutuje o tome kako sprečiti zloupotrebe i omogućiti jednak pristup pravdi za sve građane.
Tokom oktobra biće održane još tri tribine, i to dve u Beogradu i jedna u Novom Sadu.
Prostorije Pravosudne akademije u Nišu se nalaze u zgradi Višeg suda.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Smehoteka