U Grdelici obeležena 20. godišnjica stradanja civila u NATO bombardovanju
Uz reči Prkosne pesme Dobrice Erića, Kroz maglu Đure Jakšića, simboličnim prolaskom voza i polaganjem venaca na mesto gde je na današnji dan pre 20 godina poginulo nekoliko desetina ljudi, odata je počast civilima koji su stradali prilikom granatiranja voza u Grdeličkoj klisuri.
Na mostu na Južnoj Moravi, pre tačno 20 godina, avioni NATO alijanse pogodili su međunarodni ekspresni voz 393 koji je saobraćao na relaciji Beograd - Niš - Skoplje. Iako se ne zna koliko je ljudi tog dana izgubilo život, pretpostavlja se da je u ovom granatiranju voza poginulo više od 50 civila.
Branislav Petrović , direktor Centra za restrukturiranje preduzeća Srbija voz podsetio je na dan kada je bez najave, upozorenja i bezobzirno granatiran voz sa 2 projektila. Foto: S. S.
Mi danas stojimo ovde kraj mosta i spomen obeležja kao i pre 20 godina, da dostojanstveno odamo počast tragično poginulim prilikom granatiranja voza. U trenu je sve pretvoreno u plamen, živote su tada izgubili železničari i putnici – rekao je Petrović.
Dodao je da je do danas nepoznanica zbog čega je voz sa civilima bio opravdana meta NATO alijanse i čime ih je ugrožavao.
Činjenica je da su toga dana mnogi izgubili živote. Vozovi i mostovi sinonim su za povezivanje i spajanje ljudi, sinonim slobode, života i kretanja. I mi danas sa ovog mesta poručujemo da ćemo čuvati uspomenu na sve žrtve NATO agresije – da uspomene ne blede, a zločini ne zastarevaju. I poručujemo da se naše reči zapamte – da se nikada i nikome ovako nešto ne ponovi – rekao je Petrović.
Komemoracija je inače, bez objašnjena, sa 12 pomerena na 14 sati. Pojedinci su vence položili simbolično u 5 do 12, jer je u tom trenutnku pre 20 godina pao prvi projektil, dok je zvaničan deo obeležavanja počeo u 14 sati.
Vence su na spomen obeležje u Grdelici položile porodice stradalih, preživeli radnici železnice, Ministarstvo odbrane i vojska Srbije, Organizacija boraca veterana rata Republike Srbije od 1991. do 1999. godine, udruženje “Pokret juga 1999. Lebane”, gradski odbor SUBNOR-a, Udruženje vojnih penzionera, Savez potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine, sindikati i udruženja železničara, kao i rukovodstvo Leskovca i Grdelice.
NATO agresija nad tadašnjom Jugoslavijom počela je 24. marta 1999. godine i trajala je 78 dana. U ovom ratu stradalo je oko 2.500 ljudi, od čega 500 civila, među kojima i 79 dece. Ranjeno je više od 12.500 ljudi, a bačeno skoro 500.000 projektila i 40.000 kasetnih bombi.
Podsetimo, Dan sećanja na stradale u NATO bombardovanju obeležena je na jugu Srbije, a centralna manifestacija ove godine održana je u Nišu.
Komentari
Poslednji komentari
Bban Stamenkovic
21:42 // 12. 4. 2019.
Vama nije objasnjeno ZASTO je pomeren ( sa 12 h na 14 h ) komemorativni skup ?????????
Nama, koji smo bili tamo, je gradonacelnik, na pitanje: ,, Zasto ,, ? odgovorio: ,, Tako ,, ... PS. posto je on oko 11:30 doso tamo.
Fotografije NISU sa danasnje komemoracije.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.