U KC Niš u znak zahvalnosti postavljen portret škotske doktorke
Doktorka i veliki humanista Elsi Inglis, koja je u Srbiji tokom Prvog svetskog rata osnovala nekoliko Bolnica škotskih žena i pomagala ranjenicima, dobila je počasno mesto u Kliničkom centru u Nišu - u holu Klinike za bolesti uva, grla i nosa postavljen je bareljef sa njenim portretom.
Kako saopštavaju iz KC Niš, baraljef je svečano otkriven danas, a ceremoniji je prisustvovao i ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif.
Srećan sam i zadovoljan, što je ovo još jedan način da pokažemo koliko je prijateljstvo između naša dva naroda, kao i da je naša lekarka dr Inglis, kada je to bilo najteže, pomagala srpskom narodu - izjavio je ambasador Kif.
Elsi Inglis je zbog svoje dugogodišnje humanosti i zalaganja dobitnica mnogih odlikovanja, među kojima je i najviše srpsko odlikovanje "Orden belog orla“. Bistom su, kako objašnjavaju u rukovodstvu ORL Klinike, želeli da joj odaju počast i otrgnu njena dela od zaborava.
Dr Elsi Inglis je mnogo učinila za naš narod i tada i rizikovala svoj život da bi pomogla u lečenju, tako da sam izuzetno ponosan što smo kao kolegijum i rukovodstvo Klinike, u saradnji sa Upravom, baš na ovaj način odlučili da ovekovečimo njenu ulogu u istoriji zdravstva i što će nas ova bista svakodnevno podsećati - rekao je Dušan Milisavljević, rukovodilac Klinike za bolesti uva, grla i nosa.
Škotske humanitarke su tokom epidemije pegavog tifusa delovale u mnogim srpskim gradovima, poput Niša, Valjeva, Kragujevca, Mladenovca, Požarevca, Vrnjačke Banje, Čačka, Vranja, Bajine Bašte. Elsi Inglis umrla je 1917. godine u 53. godini života, a na samrti je zamolila svoju vladu da za Srbe obezbedi sanitetska vozila i nesmetani rad vojnih bolnica.
Komentari
Poslednji komentari
Mika
12:30 // 30. 6. 2019.
Zasto se klanjamo onima koji su nas u medjuvremenu unistili???
djole
09:58 // 17. 7. 2019.
Red je da se pre komentara upoznate sa cinjenicama. Prva činjenica je da Velika Britanija nije samo drzava zlih i odvratnih Engleza! Druga činjenica je da su Škotlanđani deo te državne zajednice. Treća činjenica je da Škotlanđani imaju ne samo pozitivno, nego i vrlo visoko mišljenje o srpskom narodu. I četvrto za razliku od opisanih Engleza i divljih Iraca, i Velšani su na našoj strani.
Vecna hvala
16:39 // 27. 6. 2019.
I ja bih tudjim parama. Parama Srbije.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.