U Leskovcu nema povećanja broja maloletnih delikvenata
Prema podacima Centra za socijalni rad u Leskovcu, već nekoliko godina unazad broj dece koja pokazuju poremećaje u ponašanju je konstantan. Otprilike je to, kažu, 200 deteta na godišnjem nivou, a više od polovine njih, nakon savetodavnog rada, popravi svoje ponašanje.
Nema velikih promena u broju maloletnih delikvanata u poslednje 3 godine, priča specijalni pedagog i rukovodilac Službe za zaštitu dece i mladih Desanka Mitić, a sve je manje težih slučajeva kršanja zakona.
U ovoj i prethodnoj godini imali smo samo po jedan slučaj gde je maloletnih završio u vaspitno-popravnom domu. Uglavnom su u pitanju lakši prekršaji, situacione prirode, gde se nakon rada, u koji su obavezno uključeni roditelji, dete više ne vraća na delikventno ponašanje - objašanjva Mitićeva.
Centar za socijalni rad, kaže Mitićeva, radi sa dve grupe, sa decom do 14 godina koja nisu krivično odgovorna i sa onima sa navršenih 14 i više godina koja mogu da odgovaraju. Kod prve grupe, objašnjava ona, primenjuju se mere porodično-pravne zaštite koje obuhvataju savetodavni rad sa detetom i porodicom, dok su sankcije i kod onih krivično odgovornih nerestriktivne.
Mali je broj slučajeva koji iziskuje udaljavanje iz društva i teže mere sankcionisanja. Sve mere usmerene su na pozitivan razvoj i vaspitanje deteta koje treba da popravi svoje ponašanje - kaže Mitićeva.
Što se digitalnog nasilja tiče, bilo je svega 2 prijave za dve godine. Vršnjačko nasilje je češće, ali se Centar uključuje u težim slučajevima, kada škole ne mogu da “izađu na kraj” sa problematičnom decom, mada je i njihov broj u opadanju.
Osim policije, od kojih najčešće stižu prijave, o problematičnom ponašanju ih obaveštavaju i sami roditelji, kao i komšije.
Nestabilnost u porodici i siromaštvo najveći “okidači”
Poremećaji u ponašanju javljaju se uglavnom u nekom tinejdžerskom dobu, od 12 do 14 godina, objašnjava Mitićeva, a “okidači” za takvo ponašanje najčešće dolaze iz siromašnih i disfunkcionalnih porodica.
Kada imate porodicu koja se bori za egistenciju, kada su narušeni partnerski odnosi ili su u pitanju nepotpune porodice, onda deca odrastaju u sredini punoj stresa, u kojoj ne mogu da dokuče šta su prave vrednosti, niti znaju kako da se izbore sa nezadovoljstvom i tada dolazi do ispoljavanja ponašanja koje nije primereno - kaže Mitićeva.
Saradnja sa roditeljima je, kaže, dobra i oni se uglavnom pridržavaju datih instrukcija. Deca nekada burnije reaguju i ne žele da sarađuju, ali se kroz rad sa savetnicima, kaže, napravi spona u komunikaciji između roditelja i deteta i u velikom broju slučajeva ponašanje se popravi.
Deca najčešće kradu i upadaju u tuče
Ranijih godina, priča Mitićeva, češće je dolazilo do tuča velikih razmera, jer su se deca delila na grupe koje su se međusobno sukobile. U današnje vreme, kaže ona, delikvencija se najčešće ogleda u krađama i remećenju javnog reda i mira.
Količina i nivo nasilja ranije su bili mnogo veći. U tučama su učestvovale velike grupe dece i češće je dolazilo do ozbiljnih povreda. Danas se mnogo više i brže reaguje, tako da se problem rešava odmah, što ne dozvoljava ekaliranje u teže oblike nasilja - kaže Mitićeva.
Deca se uglavnom upuštaju u krađe, što se upravo povezuje sa, kaže ona, teškom finansijskom situacijom u porodici.
Najvažnije je, dodaje, da roditelji i okolina obrate pažnju i da, ukoliko primete da ponašanje deteta izlazi iz okvira koje je dozvoljeno, a ne mogu sami uticati na to, dođu u Centar, gde će im stručne službe pomoći u rešavanju problema.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.