Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

15:37, 10. 12. 2014.

| Društvo

U Nišu 260 dece u hraniteljskim porodicama

Autor:M. VučićIzvor:Južne vesti
kl.jpg
Ilustracija (foto: commons.wikimedia.org)

Trenutno je oko 650 dece smešteno u 418 hraniteljskih porodica na teritoriji Nišavskog, Topličkog, Jablaničkog i Pirotskog okruga. U niške porodice smešteno 260 dece, podaci su Centra za porodični smeštaj i usvojenje.

Da bi porodica postala hraniteljska, kažu u ovom Centru koji postoji već tri godine, ona mora da bude u potpunosti funkcionalna. Kako objašnjava edukator i savetnik za hraniteljske porodice Sreten Jorgačijević, to znači da porodični odnosi treba da budu usklađeni i da porodica bude uzorna.

Nakon informativnog razgovora, kandidati kreću u prikupljanje obimne dokumentacije, što može trajati i po mesec dana. Posle opet slede intervjui, obilazak porodice na terenu, prikupljanje podataka, i obuka kroz radionice. Nakon svega toga, stručna komisija donosi procenu da li kandidati mogu da budu hranitelji - objašnjava Jorgačijević.

Trenutno se na privremenom čuvanju u porodicama iz ovih okruga nalaze deca iz cele Srbije, koja su došla ili iz svojih bioloških ili srodničkih porodica, ili potiču iz domova za nezbrinutu decu. Jorgačijević navodi da se često dešava da na hraniteljstvo bude dato dete koje dolazi iz porodice u kojoj postoji problem sa alkoholom, zdravljem, nasiljem ili roditelji iz bilo kog drugog razloga nisu u stanju da se staraju o detetu.

Između hraniteljstva i usvajanja nema razlike u pogledu ljubavi i brige koju detetu treba pružiti. Ipak, razlika je u tome što usvojeno dete trajno dobija svoju porodicu, a u hraniteljsku porodicu se dete smešta privremeno, sve dok se ne stvore uslovi da se to dete vrati biološkim roditeljima, ili se osamostali - objašnjava Jorgačijević.

U hraniteljske porodice mogu doći deca od rođenja do adolescenata. Pri davanju dece na hraniteljstvo, vodi se računa da dete koje dolazi bude najmlađe od dece koju porodica već eventualno ima, kako bi mu se posvetilo najviše pažnje. Za svoj rad hranitelji mesečno dobijaju 14.000 dinara, i još 23.000 dinara za potrebe izdržavanja deteta. 

Zbog manjka radnika hranitelji na čekanju

U ovom Centru navode da se suočavaju sa problemom manjka stručnih radnika koji će se baviti konkretnim hraniteljskim porodicama i nadgledati ih, te sada na jednog stručnjaka “dolazi” preko 30 porodica tj. oko 60 dece. Zbog ovoga, kažu, mnoge slobodne hraniteljske porodice su na čekanju jer nema dovoljno ljudi koji će stići da se njima bave.

Prema Pravilniku, ovaj Centar se bavi, pored hraniteljstva, i poslovima usvajanja, ali sa tim se, kažu, još uvek nije počelo jer Ministarstvo nije donelo konačnu dozvolu, i “uskladilo zakonska akta”, tako da se usvajanjem dece i dalje bavi Centar za socijalni rad u Nišu. 

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • ana

    18:15 // 31. 7. 2021.

    trebalo bi da se nesto promeni oko hraniteljstva,da se po najnovijem zakonu zabrani izbacivanje jadne decice kada prestanu da primaju novac.To je takvo iskoristavanje dece da je to strasno,da vidim koliko ce onda biti hranitelja

  • Nislija

    03:51 // 11. 12. 2014.

    Onda socijalni radnik uzme dete i smesti ga u hraniteljsku porodicu, a drzava da njima 40000 dinara, za to isto dete, za koje nije imala da da roditeljima... Blesavo. Kao i obicno...

  • Nislija

    03:48 // 11. 12. 2014.

    Lepo zamisljeno, lose sprovedeno. Kao i uvek. Primer: Decji dodatak je 2500 dinara... Socijalna pomoc 5-6000. Sa 10000 prihoda, troclana porodica ne moze da prezivi.(nastavak)

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: