U Nišu bez nestašice insulina
Niš nema, niti je imao problem sa snabdevenošću insulinom. Ima dovoljno zaliha i za naredni period, kažu u ustanovi "Apoteka Niš".
Nišlije koje boluju od dijebetesa ne treba da brinu - svih vrsta insulina ima dovoljno u apotekama i nema ni nagoveštaja nestašice u narednom periudu, tvrde u "Apoteci Niš".
- Apsolutno ima svih vrsta insulina, na vreme smo se snabdeli i nemamo problem koji ima Beograd. Poštujemo novi zakon i spremni smo da uđemo u postupak otvorene nabavke, ali zahvaljujući pravovremenom regovanju imamo dovoljno zaliha insulina za ovaj period koji treba da premostimo, kaže Natalija Stanković, pomoćnik direktora za farmaceutsku delatnost.
Slična situacija je i Vranju i Pirotu.
Zalihe insulina u Apotekarskoj ustanovi Vranje su zadovoljavajuće i neće biti problema u narednom periodu, kažu u ovoj ustanovi .
U Pirotu, prema rečima Slađane Zlatković, direktorke državne apoteke "Karlos Skacel", u sve četiri ispostave ima dovoljno doza insulina i nema naznaka da bi molo doći do nestašice.
Posle izjave predsednika skupštinskog Odbora za zdravlje u Skupštini Srbije u Skupštini Srbije Dušana Milisavljevića, koji je u emisii “Kažiprst” između ostalog rekao da nema insulina kao ni drugih lekova, nazvavši to “još jednom aferom republičke Vlade”, oglasili su se i ministarka zdravlja i nadležni iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je za Tanjug da insulina ima svuda u Srbiji osim u Beogradu, a prethodno je Republički fond za zdravstveno osiguranje saopštio da ”apoteke nisu na vreme obezbedile insulin i da je to razlog za nedostatak tog leka.”
“Nema nestašica ni drugih lekova”
U Apoteci Niš ističu da ima dovoljno (skoro) svih lekova. Direktor Radojko Matić kaže da je snbadevenost obezbeđena za naredna dva meseca.
- Ima svih lekova, osim onih kojih nema u državi, poput “lopiona” - kaže Matić.
Njegova pomoćnica, Natalija Stanković objašnjava da su “kritični lekovi koje je proizvodila "Jugoremedija”, ali i da je uspostavljeno snabdevanje aminofilinom.
- Dobili smo neregistrovani lek koji možemo da izdajemo za poznate poacijente, određenu grupu pacijenata, a na osnovu saglasnosti Agencije za lekove i to u ovlašćenoj apoteci “Higija” u Obrenovićevoj ulici– kaže Stankovićeva.
Ona objašnjava da to važi i za lekove “lasiks” i “nitroglicerin”. To su, kako kaže, jeftini lekovi, ali za njima nema velike potražnje, te se proizvođačima ne isplati registrovanje. Ipak, oni se mogu nabaviti i to isključivo na osnovu recepata, ali ih nema u slobodnoj prodaji.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.