U Nišu bi da prvi naprave sistem za grejanje, hlađenje i proizvodnju struje
Prvo trigeneracijsko postrojenje u Srbiji bi hteo da napravi Niš i to bi značilo izgradnju sistema za proizvodnju električne energije, grejanje i hlađenje Kliničkog centra i Sportskog centra "Čair", a da li se to isplati treba da pokaže studija koju će raditi američka kompanija, u saradnji sa Gradskom toplanom.
Memorandum o saradnji na prvom trigeneracijskom postrojenju u Srbiji juče su u Gradskoj kući potpisali Grad Niš, Toplana i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a kako su pojasnili to bi trebalo da prethodi izgradnji postrojenja za proizvodnju struje, grejanje i hlađenje.
Cilj je smanjene potrošnje fosilnih goriva i unapređenje kvaliteta vazduha u Nišu, ali i ušteda. Direktor Toplane Predrag Milačić je pojasnio da se u Nišu već nekoliko godina razmatra izgradnja postrojenja za proizvodnju električne i toplotne energije, ali da je to na granici isplativosti. foto: Grad Niš
Nakon što su 2021. godine preuzeli kotlarnicu Univerzitetskog kliničkog centra Niš, koja "greje" i Sportski centar "Čair", a kojima je potrebno i hlađenje tokom leta, došli su na ideju da bi Niš mogao da dobije trigenerativno postrojenje i bude prvi grad u javnom sektoru u Srbiji koji ima takav sistem.
Već je urađena "prefeasibility studija", ona početna koja nije toliko detaljna, koja nam je dala veoma ohrabrujuće podatke koji su nas ohrabrili da idemo i korak dalje. Potpisali smo Memorandum o razumevanju sa kompanijom Black and veatch i Gradom Nišom, gde će kompanija kao saradnik USAID-a, da izradi detaljnu "feasibility" studiju i idejni projekat za takvo postrojenje, koje bi trebalo da da detaljne rezultate potrebnih investicija, vremena povratka investicije i neke odgovore na finansijske modele koje bismo koristili za izgradnju jednog takvog postrojenja - pojasnio je Milačić.
Milačić je istakao da Gradska toplana u Nišu postoji sa ciljem da greje bar trećinu Nišlija, ali da se osim kvaliteta grejanja trude da vode računa i o energetskoj efikasnosti i što manjem štetnom uticaju na životnu sredinu, a da bi ovo postrojenje rešilo oba ta problema i ušteda energije bila bi oko 40 %.
foto: Grad Niš Direktor i projektni menadžer američke kompanije koja će raditi studiju, Kajl Hjuston, istakao je da je ovo zanimljiva nova tehnologija koju žele da uvedu u Nišu i da mu je drago što je deo ovog projekta koji će koristiti građanima.
Ovo jeste nova tehnologija ovde i drago nam je što smo deo ovog projekta, što će on doprineti boljitku i koristiti građanima Niša, ne samo kroz uštede, već i kroz kvalitetniji vazduh i generalno život - istakao je Hjuston.
Studija bi trebalo da bude završena do kraja godine, a cilj je da pokaže ekonomsku i ekološku isplativost izgradnje postrojenja, koji bi značio da UKC Niš i "Čair" dobiju jedinstven sistem grejanja, hlađenja i proizvodnje struje.
Komentari
Poslednji komentari
Vrhovni Sudija
13:58 // 20. 1. 2024.
Pritom mi nisu dali umanjenje, živim od 10.000socijale! Grejanje mi ne daju da ugasim. E, zato pad SNSa počinje u Medijani u Nišu i moja podrška se gasi od letos! I neka gospodin Predsednik zna ko je za to kriv i ko je doveo do .A od tog projekta nema ništa jer USAid ne možeš da kradeš! Sramota na šta je Niš spao..od onakvih lokal-patriota u šta se pretvorio.A zna se zbog koga, kako i od kad!
Vrhovni Sudija
13:49 // 20. 1. 2024.
Axa.. zato pljačkaju ljude kroz račune! I otimaju imovinu kroz kamatu na kamatu pa ti dug, sa 3500 € i to nabildovanih!svi vi koji hoćete parno grejanje znajte da za stan od 65m² plaćate 6 meseci po 6.800 ( kad ne greju - to je taj fixni deo) a 6 meseci plaćate onako nabace se sa cifru! Tipa za 2023 mi za januar 21.000 , za februar 17.800 i tako do juna..za juni mi 13.500!Sad nov. 18.000.dec.22.00
Aca
09:39 // 20. 1. 2024.
U svemu smo prvi ali od pozadi!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.