Više od 5.000 niških porodica zavisi od socijalne pomoći, podatak je kojim najveći grad na jugu Srbije dočekuje Svetski dan siromaštva. Ipak, gradska većnica Tijana Đorđević Ilić kaže da, iako je i dalje veliki, broj siromašnih u Nišu poslednjih godina drastično opada.
I dalje visoka stopa nezaposlenih, tranzicija, ali i nesposobnost za rad stvara onaj sloj društva čija se gladna usta ne čuju u javnosti. Svetski dan siromašnih osoba upravo skreće pažnju na njih.
Cifra od preko 5.000 porodica koje se izdržavaju isključivo od socijalne pomoći je velika. Ipak, Đorđević Ilić ističe da je to daleko manji broj siromašnih u odnosu na period od pre samo 3 godine.
Grad Niš na godišnjem nivou za pomoć socijalno ugroženim osobama izdvaja 40 miliona dinara. To se odnosi i na jednokratnu novčanu pomoć i na radno angažovanje – kaže Đorđević Ilić.
Đorđević Ilić dodaje i da veliki broj siromašnih dolazi na vrata Gradske kuće, gde im se, kaže, pomaže koliko za to postoji mogućnost.
To su, kaže, uglavnom adaptacija kuća, finansijska pomoć ili pomoć oko plaćanja računa.
Sve Nišlije bez krova nad glavom i ove zime će, kaže Đorđević Ilić, moći da koriste prihvatilište u Gerontološkom centru.
Tamo postoji prostor za 4 do 6 osoba, ali nekada ih, naročito u hladnim danima, bude i više. Takav primer je bio i pre dve godine, kada su u prihvatilištu bile smeštene čak 22 osobe – ističe Đorđević Ilić.
Onda dodaje, da su pored beskućnika tu i oni koji se hrane iz narodne kuhinje. Sa posudama u rukama, u redu za toplu besplatnu hranu, kaže Đorđević Ilić, svakog meseca čeka oko 1.000 ljudi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nažalost niko ne vodi računa o tim ljudima.Grehota
Како кажеш грехота када подржаваш СНС који их до таквог стања довео?
bili siti dok su vladali zuti? hleba treba da poskupi na 100 dinara . kao svuda po evropi. da vidis kako bi se razorale njive
Maro, a da pozdraviš nekog? Zaboravila?
Ма, процват, напредак, никад боље…
А, баш малопре на РТС-у изјавише да је отприлике само једна четвртина српског станивништва “у опасности” од уласка у сиромаштву. Бојим се да је стварна бројка/проценат много виши него што то држава Србија препознаје и признаје…..
Ko veruje RTS-u , pinku i vučiću je za posmatranje !
Jug , a delom i istok srbije , je na ivici kolapsa !
Ili možda mislite da građani mogu sa nekim primanjima od 20-30 000 dinara da priušte sebi život dostojan za DVADESET I PRVI VEK !
Za Slobodana-Znaš šta tebra,izvadi kaiš i pritegni malo decu da ne idu tolko po kaVane,svaki dan manikir-pedikir-frizer,da se istacinjete u društvo i međ rođaci pa sa 30000 puta najmanje dva da vidiš kako će ima!
Pomoc treba ali i kontrola, primer kaze majstor primam socijalu a dnevnica 3000 din, primer drugi grcka sitonija porodica na odmoru a prima socijalu
Probajte njihov lebac! Sa 6000 dinara mesečno 9 meseci godišnje letuju na Floridi! Kakva Sitonija…
„Samo“ 5000 porodica ?
To i „nije“ mnogo…ako predpostavimo da sva porodica broji 3-4 člana je to „samo“ 15-20000 čoveka ! A i „broj im se drastično smanjuje“ , što je „plastično“ objasnila tzv. „gradska“ većnica !
To „drastično smanjivanje broja“ me plaši jer odmah pomislim da ti ljudi umiru od gladi, a što je vrlo moguće!
„Drastično Zlatno doba Srbije“ !!!!
Ma nemoj da private,samo 5000?
Na zalost u Nisu postoje i mladi parovi koji nisu prijavljeni rade i vode se kao nezaposleni imaju primanja i plus primaju socijalnu pomoc. Za takve treba kazne propisati.
A ti gde radiš…
U opštini, sudu, kliničkom…
I koliko desetina hiljada ti je plata…
Vidimo se na nekom od šaltera.
Uskoro idem da predajem za soc