U Nišu napravljena osmina svetskog matematičkog fraktala
Đacima iz 32 države koji zajedno prave "Tepih Sjerpinskog" dužine 43 metra, pomogli su vršnjaci iz Srbije tako što su u niškoj hali "Čair" napravili čak osminu ovog matematičkog fraktala.
Iako su neke škole bile prinuđene da odustanu od učešća zbog nedostatka novca, tako da je u hali bilo učenika iz tridesetak umesto pedesetak škola, đaci su uspešno ispunili zadatak i napravili tepih 6. iteracije.
Jedna iteracija nastaje tako što se kvadrat podeli na 9 jednakih manjih kvadrata sa stranicama dugim kao jedna trećina stranice početnog, zatim se srednji oduzme, a isti postupak primenjuje na preostalih osam. Svaka naredni postupak naziva se novom iteracijom.
Postupak izrade tepiha prema iteracijama
Na manifestaciji u Nišu prvi put je tepih 6. iteracije, dužine 15 metara, pravljen van Španije, a takav će se izrađivati još samo u Turskoj, Rumuniji, Poljskoj i Nemačkoj.
Deca su motivisana i fraktal su pravili ne samo oni koji znaju matematiku, nego i onima koji sa njom imaju problem. Nisu samo lepili sličice, već su i učili o fraktalima o kojima se, i pored velike primene, prema školskom programu ne uči - kaže Anica Tričković, nastavnica matematike u školi u Žitorađi i koordinator ovog projekta za Srbiju.
U svetskom projektu učestvuje više od 420 škola iz 32 zemlje sa preko 26.880 dece starije od 4 godine (foto: Vanja Keser) Fraktal je, inače, geometrijski lik koji se može razložiti na manje delove tako da je svaki od njih umanjena kopija celine i matematičari kaže da je takav lik sam sebi sličan.
Time kako su poslu i izradi frakrala, koji je 1916. godine opisao Vaclav Sjerpinski, bio je oduševljen i jedan od autora ovog projekta profesor Hose Luis Rodrigez Blankas sa Katedre za matematiku Univerziteta u Almeriji iz Španije. U Nišu je rekao da Srbija u ovom projektu zauzima značajno mesto.
U svetu je u toku izrada tepiha sedme iteracije koji će biti dimenzije 43,74 metara i sadržaće 512 manjih tepiha četvrte iteracije koje sklapaju deca širom sveta starija od 3 godine.
Planirano je da se projekat na svetskom nivou završi sledeće godine kada će biti prikazan na 13. međunarodnom kongresu "Congress of Mathematical Education" (ICME), koji će biti održan u Hamburgu od 24.do 31. jula 2016. godine.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.