U Nišu počeo maraton za povećanje vidljivosti žena na Vikipediji

autor: J.A.
Radionica VikiGap1 foto JV
Cilj je da žene budu vidljivije na Vikipediji; foto: JV

Viki-ambasadori će polaznike koji su se prijavili za radionicu prvo učiti osnovna pravila pisanja na Vikipediji, a oko 50 polaznika će potom imati zadatak da pišu članke o ženama liderkama sa juga Srbije. Cilj maratona koji je počeo u Nišu je da žene postanu vidljivije na najvećoj enciklopediji na internetu.

Ambasador Švedske Jan Lundin, države koja je osmislilila VikiGap radionicu, otvorio je niški maraton u Start-ap centru na Elektronskom fakultetu, gde se oko 50 mladih okupilo da nauči i potom svojim pisanjem utiče da više članaka o ženama sa juga koje su uspešne nađe svoje mesto na Vikipediji.

Lundin kaže da je cilj i da više žena uređuje Vikipediju, jer sada u pisanju dominiraju muškarci.

Ambasador-Svedske;-foto:-JV
Ambasador Lundin istakao da je cilj i da više žena uređuje najveću enciklopediju na internetu; foto: JV

Kao što znate VikiGap je inicijativa da se devojke i žene animirale da učestvuju više u stvaranju Vikipedije, gde danas dominiraju muškarci. 90 % svih urednika na Vikipediji su muškarci i veliki broj članaka se odnosi na muškarce i to ne bi trebalo da bude tako. Ovde smo danas da obeležimo to i da guramo to – pojašnjava Lundin.

Viki-ambasadorka Teodora Lukić kaže da već par godina obučava mlade da pišu i uređuju Vikipediju, a ističe da je prvenstveno cilj da ih poznaju sa projektom VikiGap, volontiranjem i samom enciklopedijom, a uz sve to ide i obuka.

Nakon što savladaju sva pravila, priča Lukićeva, pisaće i uređivati.

Naravno da će možda najveći problem biti samo ubacivanje teksta, stil pisanja teksta će savladati jako brzo. Možda je najteži deo da se ispoštuju sva ta pravila, ali mi smo tu da im sve predstavimo, a zatim da im budemo i tokom časova kada budu pisali članke tu kao pomoć da mogu sve da nas pitaju ako su eventualno nešto izostavili ili zaboravili, s obzirom da je to dosta informacija koje mogu da ih zbune – priča Lukićeva.

Viki-ambasadorka;-foto:-JV
Viki-ambasadorka će Nišlijama pokazati kako se uređuje tekst i pomoći im da nauče sve korake; foto: JV

Nakon današnje radionice u Nišu, svi zainteresovani će moći u slobodno vreme kod kuće da nastave da pišu i uređuju članke na Vikipediji.

Predsednica Mladih ambasadora Snežana Andrić ističe da je interesovanje za maraton bilo veliko i da se nada da će Nišlije nakon današnje radionice nastaviti da se bore za rodnu ravnopravnost i da će svojim pisanjem smanjiti jaz između muških i ženskih članaka na Vikipediji.

Naši prijatelji iz Univerzitetske biblioteke su nam pomogli da sakupimo literaturu o ženama iz ovog dela Srbije. Ideja je i da oni sami predlože žene o kojima žele da pišu. Nećemo pisati samo o ženama koje su kroz istoriju razvijale ovaj grad nego i o onim ženama koje su danas važne za naš grad u bilo kojoj oblasti u kojoj se one ističu i time zaslužuju da se nađu na Vikipediji – ističe Andrićeva.

Radionica-VikiGap3;-foto:-JV
Oko 50 učesnika u Nišu se prijavilo za maraton; foto: JV

Podsetimo, uređivački maraton VikiGap je posvećen ravnopravnosti polova na internetu, a u pisanju i uređivanju mogu da se oprobaju i Nišlije koje će pisati na temu „Znamenite žene Niša i južne Srbije-liderke u senci“.

Organuzatori ove akcije ističu da su tokom prošle godine uređivački maratoni i Viki-radionice održane u 54 zemlje sveta – zbog toga ima 13.000 novih članaka na 30 jezika koji su dosegli 57 miliona pregleda, a više od 1.800 Viki-urednika doprinelo je da se poveća zastupljenost žena na Vikipediji.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.