U kriznoj situaciji niški psihijatar preko društvenih mreža pruža ljudima podršku
Kako bi pomogao ljudima da se što racionalnije ponašaju u kriznim situacijama poput ove sa korona virusom i prevaziđu strah, psihijatar iz Niša Dragan Vukadinović odlučio je da svake večeri bude na raspolaganju onima kojima je potreban psihološki savet i podrška. Njemu su se pridužili i drugi psiholozi, a sa građanima komuniciraju virtuelno - putem Vibera, Fejsbuka i mejla.
Da pokrenu komunikaciju sa građanima, kako kažu, navelo ih je to što ljudi od preteranog straha postupaju suprotno preporukama stručnjaka. Realan strah na aktuelnu situaciju mora da postoji i on bi trebalo da ljude drži u kući i da ih motiviše da se drže preporuka stručnjaka, ali ako se sa strahom pretera, on dovori do apsurdnih reakcija, objašnjava Vukadinović.
Postoji nijansa između realnog straha koji nas motiviše da se čuvamo i onog straha koji kada pređe tu nijansu preraste u panično reagovanje, pa čak i u apsurd. Primera radi, penzioneri u strahu da će da im nedostane 2-3 kilograma brašna stoje 2 sata u redu, umesto da shvate da je bolje da nemaju ta 2 kilograma brašna u kući, a da ne dobiju grip u koloni ispred megamarketa. To je totalno neracionalna reakcija - dodaje psihijatar Vukadinović.
Njegov tim se širi, pa se pored njegove ćerke, koja je psiholog i sina studenta informacionih tehnologija, ekipi priključuju i psiholozi i medicinske sestre iz Niša, Novog Sada, pa čak i iz Norveške, navode u objavama na Fejsbuk profilu Trezvenoumlje Niš.
Mesto na kome se razgovor obavlja je virtualno, a sa naše strane monitora su psihijatar i psiholog. Termin smo ograničili na vreme od 19 do 22 sata uveče, jer je to vreme kada smo pored kompjutera, pritom sve podatke držimo u tajnosti, na šta nas obavezuje profesija - objašnjava Vukadinović.
Cilj im je, kako objašnjava, da ljude navedu da racionalnije razmišljaju i postupaju u kriznim situacijama.
Ono što se trudimo da na ovaj način postignemo jeste formiranje pozitivnog kolektivnog stava, kako bismo bili racionalno informisani ali i da u odnosu na to dajemo optimalne načine zaštite - navodi Vukadinović.
Vukadinovići i njihove kolege su dostupni za razgovor od 19 do 22 sata na Viber-u preko broja 065 555 8702, mejl adresi [email protected], kao i na Fejsbuk profilu Trezvenoumlje Niš, preko kojeg svakodnevno u objavama i komentarima objavljuju informacije i savete o ponašanju u kriznim situacijama. Ove usluge, kažu, ne naplaćuju.
Podsetimo, i Ministarstvo zdravlja je otvorilo telefonske linije za psihološke savete. Telefon za psihosocijalnu pomoć građanima je 0800 309 309, kao i posebni telefoni Instituta za mentalno zdravlje: 063 7298260 (za mlade i roditelje dece do 18 godina) i 063 1751150 ( za osobe starije od 18 godina).
Komentari
Poslednji komentari
Nebojša Ozimić
11:57 // 19. 3. 2020.
Bravo Dragane!
Dragoljub Stamenković
18:24 // 18. 3. 2020.
Bravo dr Dragane !
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.