U selima bez vode na skoro 40 stepeni
Meštani aleksinačkog sela Vrelo i niških sela u Opštini Crveni Krst - Paligrace, Velepolje i Gornja Trnava žale se da već 4 dana, u vreme kada temperatura dostiže i 37 stepeni, nemaju dovoljno vode.
Marko Milojević koji često boravi u Trnavi kaže da je u selu situacija nepodnošljiva jer meštani ne mogu da zadovolje svoje osnovne potrebe.
- Ljudi tamo uglavnom čuvaju stoku, ne mogu da je napoje. Zvali su redom sve nadležne i za sada nema rešenja - kaže Milojević.
Pošto ova sela povezuje "autonomni vodovod" van sistema vodosnabdevanja JKP "Naisus", na njemu su kvarovi česti, a na popravke se dugo čeka. Zato "Naisus" vrši popravke samo povremeno, prema ugovoru sa Direkcijom za izgradnju koja gradi vodovod "Vrelo".
- Ne gazdujemo tim sistemom. To je neka vrsta javnog vodovoda koji su zajedno gradili i grad i meštani. Kada sistem bude gotov, a mi smo utvrdili da ima hidrauličkih manjkavosti, i dali izveštaj za otklanjanje problema na njemu, moći ćemo da ga preuzmemo - kaže direktor održavanja vodovodne i kanalizacione mreže u JKP "Naisus" Dragan Stanković.
Iz Direkcije za izgradnju, s druge strane, kažu da je problem što ovaj vodovod nema titulara koji bi brinuo o njegovom održavanju, ali smatraju da "Naisus" ima suviše oštre zahteve.
- To je građeno pre desetak godina, a da bi preuzeli vodovod traže "svemirski brod". Na primer, da iz Niša mogu da se vide dešavanja na pumpnoj stanici i rezervoaru. To sve može da se uradi i za godinu dana, ali je izuzetno skupo, treba mnogo para. Inače, poslali smo zahtev da se kvarovi poprave, a oni su rekli da će otići od ponedeljka - kaže Vladimir Pančić, nadzorni organ u Direkciji za izgradnju.
Stanković i Pančić saglasni su da sami meštani ne vode dovoljno računa o upotrebi vode, i da zato svakog leta imaju problema.
Kako je rečeno u "Naisusu", vode u rezervoaru u selu Vrelo na izvorištu ima dovoljno i ona stiže u rezervoar Velepolje, ali je, kako ističu, meštani koriste za navodnjavanje, tako da ne ide kroz sistem u punom kapacitetu.
Iz Direkcije takođe ukazuju na "nenamensko trošenje vode" za zalivanje bašti, ali i na to da meštani oko 700 domaćinstava iz tih sela vodu nijednom od 2007. godine nisu platili, a da im je traženo 100 dinara mesečno. Dodaju i da su seoski vodovodi u nadležnosti opština, a ne grada.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.