Udruženja: Svetski dan slobode medija Srbija dočekuje u medijskom mraku
Novinarska udruženja na Svetski dan slobode medija navode da na javnoj sceni dominiraju lažne vesti i propagandne informacije koje plasiraju brojni kvazimediji i antinovinari, pa upozoravaju da Srbija 3. maj dočekuje u medijskom mraku. Ističu da i građani treba da se bore za slobodne medije i apeluju na njih da podrže lokalne novinare koji svoj posao obavljaju u skladu sa standardima profesije, a ne, kako navode, interesima centara moći.
Na rang-listi slobode medija Reportera bez granica Srbija ove godine zauzima 79. mesto, što je pomak u odnosu na 2021. godinu, kada je bila na 93. poziciji.
Međutim, iz Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" i Koalicije za slobodu medija navode da u Srbiji Dan slobode medija dočekuju u medijskom mraku i pozivaju novinare i medije da se i ove godine pridruže međunarodnoj simboličnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine" i isključe ton i sliku u svojim programima.
Nažalost, i ove godine svetski Dan slobode medija Srbija dočekuje u medijskom mraku. Na javnoj sceni dominiraju lažne vesti i propagandne informacije čiji kreatori se najčešće nalaze na pozicijama političke moći. Govor mržnje postao je normalizovan u političkom narativu. Informativna blokada onemogućava podsticanje kritičke svesti. Informacije postaju ključna poluga za manipulisanje javnim mnjenjem. Službenici takve propagande su i brojni kvazimediji i antinovinari koji su zapravo glasnogovornici populističkih i antidemokratskih politika - piše u saopštenju.
Srbija zauzima 79. mesto na listi RSF; foto: T. T. Apeluju na građane da se izbore za slobodne medije, jer je to prvi korak u borbi za demokratizaciju društva, za vladavinu prava i prava radničke klase koja su, kako navode, u ovoj zemlji danas duboko ponižena.
Ne dozvolite da u vašim sredinama lokalni moćnici kroje pravila igre, već podržite lokalne novinare koji svoj posao obavljaju u skladu sa standardima profesije, a ne interesima centara moći - ističu novinrska udruženja.
"Najčešći ekonomski i pravni pritisci na novinare"
U saopštenju navode i da su profesionalni mediji izloženi svakodnevnim pritiscima i pretnjama samo zato što zastupaju javni interes, kao i da malo ko za te pretnje i odgovara.
Često napadima na novinare prethode prozivke i etiketiranja novinara od državnih zvaničnika ili lokalnih političara koji time zapravo podstiču nasilnike i nasilje prema profesionalnim novinarima. Građani moraju da budu svesni da su te pretnje direktan atak i na njihove slobode. I zato treba da dignu glas i zahtevaju od institucija da deluju po zakonu - kažu novinarska udruženja.
U najveće pritiske na novinare zaštitnik građana Zoran Pašalić ubraja ekonomske i pravne. "Pravni i ekonomski pritisci"; foto: A.K.
Novinari su najviše izloženi ekonomskim pritiscima, odnosno ekonomskoj neizvesnosti, uzrokovanoj niskim mesečnim primanjima i neregulisanim radnim statusom. Ekonomski pritisci su dodatno pojačani strateškim postupcima protiv javnog delovanja, poznatijim kao SLAP tužbe, kojima se novinari i mediji dodatno zastrašuju i ekonomski dodatno iscrpljuju kroz visoke odštetne zahteve - ističe Pašalić.
Iz sindikata "Sloga" upravo pozivaju vlasnike medija u Srbiji da jačaju socijalni i materijalni status svojih zaposlenih i omoguće im sindikalno organizovanje u svojim medijskim kućama.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.