Udruženje javnih tužilaca: Da li je država protiv onih koji imaju kritičko mišljenje?
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije i Centar za pravosudna istraživanja u saopštenju se pita da li je država stvarno rešila da se obračuna sa pojavom pranja novca i finansiranja terorizma, ili je u pitanju aktivnost usmerena protiv pojedinaca i organizacija koji imaju kritičko mišljenje i ukazuju na negativne pojave u društvu.
Uprava Ministarstva finansija za sprečavanje pranja novca tražila je uvid u sve bankarske transakcije od početka 2019. godine medijskih radnika, nevladinih organizacija i udruženja građana (20 fizičkih lica i 37 organizacija ili udruženja) "kako bi se utvrdilo da li organizacije i pojedinci sa spiska imaju veze sa finansiranjem terorizma ili pranjem novca“.
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije i Centar za pravosudna istraživanja izdali su saopštenje u kome "principijelno podržavaju aktivnosti nadležnih državnih organa u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma".
Međutim, ostaje nejasno zašto Uprava za sprečavanje pranja novca nije predočila osnove sumnje zbog kojih je naložila vanredno prikupljanje informacija o organizacijama i pojedincima od strane poslovnih banaka, kako je to propisano članom 73 Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma - piše u saopštenju.
Ističu da su na spisku mediji, organizacije i pojedinci istaknuti i prepoznati u javnosti po zalaganju na unapređenju vladavine prava i ukazuju na pojavu korupcije.
Uprava za sprečavanje pranja novca nije javnosti saopštila osnove sumnje zbog kojih je naložila vanredno prikupljanje informacija, upitno je da li se radi o stvarnoj rešenosti države da se obračuna sa pojavom pranja novca i finansiranja terorizma, ili je u pitanju aktivnost usmerena protiv pojedinaca i organizacija koji imaju kritičko mišljenje i ukazuju na negativne pojave u društvu. - piše u saopštenju.
Među nekoliko nevladinih organizacija, medija i pojedinaca iz Srbije čije je provere zatražila Uprava za sprečavanje pranja novca, nalaze se i tri sa juga Srbije.
U njihovu odbranu stalo je više od 140 organizacija civilnog društva, medija i pojedinaca koja ukazuju da "civilno društvo i mediji neće odustati od borbe za demokratsku i slobodnu Srbiju“.
Komentari
Poslednji komentari
AbeJasam
23:41 // 30. 7. 2020.
Pa da, Siniša Mali, koji verovatno već sprema novi doktorat iz oblasti pranja novca, rešio da se obračuna sa sitnom boranijom. Satrti nepostojeću konkurenciju u korenu, pre nego što im i padne na pamet da to rade
šicer
12:32 // 30. 7. 2020.
Naravno da je protiv. Pa kako neko može biti protiv ovog zlatnog doba,lava u regionu,pandan Nemačkoj?
Mara
12:15 // 30. 7. 2020.
Koliko to ima udruženja javni tužioci da ćute primaju plate ispijaju kafe i globe sirotinju.I glavno gledaju počela familija da se zaposle na tim mestima.V SRAMOTA
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.