Ugostitelji negoduju zbog zabrane rada u pojedinim gradovima na jugu Srbije
Većina lokalnih samouprava na jugu Srbije ograničila je rad kafića i restorana, u većini mesta je zabranjen rad kozmetičkih salona i kladionica, a najrestriktivniji su u Dimitrovgradu, Babušnici, te od danas u Vranju i Pirotu, gde su na snazi potpune zabrane rada objekata. Pojedini ugostitelji u ovim opštinama negoduju i nije im jasno zašto je nije svuda na snazi ista odluka, a drugi planiraju renoviranje lokala dok traje zabrana.
Vranje je prvo istupilo sa merama nakon proglašenja vanrednog stanja, a jedna od mera je bila zabrana rada u zatvorenim delovima ugostiteljskih objekata, s tim da su otvorene bašte mogle da primaju goste.
Ipak, od srede, 18. marta i to je zabranjeno, što je izazvalo negodovanje ugostitelja na krajnjem jugu Srbije.
Shvatam da vas je ova situacija uhvatila zatečene, ali molim vas, kako možete da donesete ovako drastične mere bez ikakvog obrazloženja? Mene najviše interesuje kao ugostitelja trenutno zbog čega se u Vranju sprovode potpuno drugačije mere nego u ostalom delu Srbije. Mere koje će ekonomski da nas unište - kaže jedan ugostitelj iz Vranja.
Poslednja mera Štaba za vanredne situacije u ovom gradu je da se zabrani i dostava hrane iz restorana na kućnu adresu, a ta mera je posebno zasmetala ovom ugostitelju. Zabrana na snazi, bašte na ulici; foto: Stefan Pavić / Far
Zabranjujete dostavu hrane recimo, bez ikakvog pojašnjenja zašto je ta mera neophodna. Dajte uputstva kako da se radi bezbedna dostava i pustite nas da privređujemo bar nekako, pošto od dostave žive ugostiteljski objekti u najzaraženijim zemljama kao što je Italija. Oni se oslanjaju na dostavu, pa bar malo ublažavaju svoje ekonomsko stanje u ugostiteljstvu - objašnjava ugostitelj.
Po njemu, postoji mnogo nejasnoća u postupcima države i lokalne samouprave, ali i mnoge nejasnoće oko obaveza koje ugostitelji imaju, poput dažbina, kredita, situacija sa radnicima ili obavezama sa dobavljačima.
Ko će to da nadoknadi? Šta je sa porodicama ugostitelja? Imam troje dece i verujem da ima onih koji su uložili sve što imaju u svoj biznis i na taj način prehranjuju svoju porodicu - pita se Vranjanac.
Slična situacija je i u Babušnici i Dimitrovgradu, gde je rad ovakvim objektima prvog dana vanrednog stanja bio ograničen do 20 sati, da bi od utorka vlasnici dobili naredbu da se zabranjuje rad kafana, kafića, kladionica, frizerskih i kozmetičkih salona i teretana. U Vranju zabranjen rad kafića i restorana, u mnogim mestima redukovano radno vreme
Kako kaže jedan od vlasnika kafića u Dimitrovgradu, za vreme trajanja zabrane renoviraće lokal.
Ne znamo do kad će da traje zabrana, napravili smo sebi malo oduška. Nameravamo da posredimo lokal, da uredimo letnju baštu. Videćemo kako će biti situacija oko kirije za lokal, ali naćičemo neko rešenje. Ne sviđa nam se odluka, ali moramo da je poštujemo - kaže Dimitrovgrađanin.
Nisu svi ugostitelji bili raspoloženi za razgovor, a jedan od njih kratko je iskomentarisao.
Vreme će pokazati da li su pametne ove odluke - rekao je vlasnik kafića na jugu Srbije.
Zabrane i ograničenja i u Pirotu i Svrljigu
Odluke o radu ugostiteljskih objekata razlikuje se od grada do grada i po negde se menjaju iz dana u dan.
Opština Svrljig donela je danas odluku kojom se zabranjuje rad kladionicama, frizerskim salonima, kozmetičkim salonima, salonima za masažu, teretanama i uličnim prodavcima.
Sa druge strane, dozvoljen je rad ugostiteljskih objekata i kafića od 10 do 18 sati.
Za razliku od njih, Gradski štab za vanredne situacije u Pirotu u potpunosti je zabranio rad svim restoranima, kafićima, barovima, kafanama, ćevabdžinicama, picerijama, poslastičarama, restoranima u hotelima, a zabranjuje se i rad igraonicama, kladionicama, kao i kozmetičkim i frizerskim salonima.
Ipak, ugostiteljski objekti koji su registrovani za dostavu hrane na kućnu adresu, mogu nesmetano raditi.
Komentari
Poslednji komentari
Cccc
23:59 // 18. 3. 2020.
Da li je moguće da mi ljudi ne možemo da se složimo oko ovoga?! O čemu pričate?! Nisu se svi "nafatirali". Neko je uložio sve što ima, hrani porodicu i plaća radnike koji jedva sastavljaju kraj sa krajem! Uskraćivati dostavu hrane je apsurdno! Da li shvatate da je to isto kao da odete u prodavnicu i kupite nešto ili vam donesu paket brzom poštom?! Onda neka zatvore sve i ponude neku strategiju.
babusnica rasulo
21:09 // 18. 3. 2020.
Kafici ne treba da rade,siri se zaraza,stolovi se ne dezinfikuju,case ko zna kako se peru...a novca imaju,lepo su se nafatirali,pogledajte sta voze,neki od njih i porez su placali manje nego sto treba.
jovan nikolic
18:44 // 18. 3. 2020.
Bas me zanima hoce li sns da pokrije kirije lokalima i plate radnicima zato sto ne mogu da rade i zato sto su im ogranicili radno vreme.....
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.