Upoznajte "fantastični svet gljiva" na predavanju u niškom PMF-u
Kako sve gljive mogu da izgledaju i koje forme da oblikuju, a da to nije obična pečurka, svi zainteresovani mogu da saznaju na predavanju Miloša Gajića, koje se održava na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu u sredu, 25. januara. Fantastični svet gljiva predavač će približiti svima, te kažu da predavanje nije namenjeno samo stručnjacima.
Predavanje počinje u sredu u 18 sati u amfiteatru PMF-a, a Gljivarsko društvo Niš poziva sve koji su se ikada zapitali kako to sve gljive mogu da izgledaju i koje nezamislive forme mogu da oblikuju, a da to nije obična pečurka, da dođu i uplove u svet fantastičnih gljiva kakve nisu mogli ni da zamislite u najvećim fantazijama.
O tome će govoriti Miloš Gajić, u sklopu zimskog serijala predavanja koja organizuju zbog popularizacije sveta gljiva.
Predavanje će se baviti morfologijom gljiva u kontekstu njihove genetske udaljenosti. Zašto neke gljive izgledaju identično, a zapravo su međusobno udaljene i uopšte nisu bliske, razjasniće nam predavač u sat i po veoma interesantno zamišljenog predavanja. Predavanje je naučno-popularno i prilagođeno je običnim slušaocima koji nisu upoznati sa tematikom gljiva, iako će na njemu prisustvovati i iskusniji članovi društva kao i studenti i saradnici Departmana za biologiju sa fakulteta - najavljuju.
Predavač Gajić je rođen 1988. godine u Nišu, osnovnu školu je završio u Svrljigu, zatim Knjaževačku gimnaziju, a potom na PMF-u osnovne i master studije na Departmanu za geografiju. Gljivarenjem se bavi od detinjstva, a mikologijom amaterski od 2018. godine.
Zvanje determinatora Mikološko-gljivarskog saveza Srbije stekao je 2020. godine. Za nepunih 5 godina na prostoru Svrljiga zabeležio je preko 500 vrsta gljiva čije fotografije i opise kao i naučno-popularne tekstove publikuje na vrlo popularnoj autorskoj fejsbuk stranci MyFungi. Koautor je knjige Gljive Kopaonika koja je trenutno na štampi i očekuje se njeno izdanje na proleće 2023. Pored svega ovoga, bavi se i Java programiranjem. U pripremi je program D-Terminator koji predstavlja svojevrsnu digitalnu knjigu sa preko 350 opisanih vrsta, velikim brojem fotografija i opcijom provere znanja korisnika u vidu testova i služi usavršavanju znanja i prepoznavanju gljiva do ekspertskog nivoa i predstavlja i jedinstvenu aplikaciju na našim prostorima, a možda i u svetu! - ističu.
Gljivarsko društvo Niš je aktivno od 2012. godine, a kažu da se pre svega bave edukacijom o ulozi i značaju gljiva u živom svetu na našoj planeti, sa akcentom na to koliki je njihov značaj za ljude, kao i edukovanjem stanovništva radi prevencije trovanja sa smrtnim ishodima.
Komentari
Poslednji komentari
Vlada
09:00 // 24. 1. 2023.
Bolje da se izložba zove: Fantastične gljive i gde ih naći
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.