Uskrs na distanci - korona vratila zaplanjske domaćice tradiciji, jaja razmenjuju uz oprez
Da dok je pandemije korone ništa neće biti isto, pa ni uskršnja tradicija, svedoče priče zaplanjskih domaćica, koje u vanrednom stanju, vanredno i praznuju. Od prirode će uzeti boje, a kako bi održale rastojanje, jaja će deliti “štapom i kanapom”, ali tek pošto ih naprskaju alkoholom.
Suva planina u daljini; foto: N. M.
Kako bi se zaštitli od virusa, izostale su i Lazarice, pa tako ove godine nije odjekivao od obrednih pesama dečiji glas, kako to obično bude osam dana pre Uskrsa.
Deca obično dođu, otpevaju obrednu pesmu, a mi im napunimo korpu jajima. U poslednje vreme ubacujemo i slatkiše, ali i poneku paru. Ove godine ih nije bilo, a i razumemo zbog čega - objašnjavaju zaplanjske domaćice.
Priprema za tradicionalno farbanje jaja; foto: N. M.
Iako žive u seoskim sredinama domaćice iz zaplanjskog kraja su, kako kažu, vremenom na uštrb tradicije Uskrs slavile na moderniji način. Bilo je tu i kristalnih, sedefastih i mermernih jaja, a uglavnom u domaćinstvima sa starijim meštanima kuvala su se u ljuskama luka.
Međutim, boje i ukrase za jaja ove godine neke od njih nisu kupovale jer im je, kako kažu, vrednije zdravlje koje čuvaju tako što manje odlaze u prodavnice. Umesto farbe, koriste lukovinu, spanać, cveklu, bele rade i kompot od višanja, ali i razne “travke”, cvetove i voštane sveće za dekoraciju.
Deo uskršnje trpeze; foto: N. M.
Kako se iz hobija bavi slikarstvom, u dane praznika Dragana Milić iz Taskovića štafelaj i platno zamenjuje ljuskom jajeta. Istoričar je po zvanju, pa otkriva da običaji tokom Uskrsa nisu samo u vezi sa farbanjem jaja, već je specifično i ono što se nađe na stolu.
Za prazničnu trpezu, koja je masna, se za muške ukućane pravi pogačica sa jajetom u sredini - objašnjava Milićeva.
Jedna od ovogodišnjih ideja; foto: N. M.
Kako su naše prabake želele da osim smeđecrvenih jaja, koja se dobijaju farbanjem u lukovini, dobiju i nijanse drugih boja, počele su da otkrivaju koje biljke i namirnice mogu da “ispuste” boju, objašnjava Dragana Milić.
Pa su tako u nadi da će jaja biti ljubičasta, koristile cveklu, za crvena kompot od višanja, za zelena koprive, spanać ili zelje, a za žuta bele rade.
Spremna jaja za nedelju; foto: N. M.
Međutim, današnje domaćice objašnjavaju da u praksi jaja ne ispadnu obojena ovim bojama, već da ih ima tek u nijansama.
Običaj je da se jaja daruju rodbini i komšijama, ali ove godine će to biti dosta drugačije. Pre nego daju jaja, domaćice planiraju da ih prskaju alkoholom, a one dosetljivije planiraju da preko “štapa i kanapa”, kako bi održale bezbednu distancu, dele uskršnja jaja komšijama.
Komentari
Poslednji komentari
Шишач снс-ОВАЦА
13:35 // 19. 4. 2020.
Добро, де, могу да се прихвате бар комшијска јаја!
Vlada
12:48 // 19. 4. 2020.
Ja sam jaje dezinfikovao alkoholom,sad mi se malo vrti u glavi.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.