
Prema merenjima kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine, vazduh u Nišu je u toku noći bio najzagađeniji u celoj zemlji – vrednosti PM10 i PM2,5 su četiri puta veće od prihvatljivih.
U prvom danu nove godine Nišlije su disale veoma zagađen vazduh, pa je u popodnevnim satima bilo već tri puta više štetnih čestica nego što je prihvatljivo. U 16 sati bilo je izmereno 169 mg/m3 PM10 i 167 mg/m3 PM 2,5 čestica.
Vrednosti su još više rasle, pa je noćas u 1 sat nakon ponoći koncentracija štetnih PM10 čestica u Nišu bila 212,6 mikrograma po metru kubnom, a vrednost čestica PM2,5 211,8 mikrograma po metru kubnom. Time je Niš opet došao na neslavno prvo mesto po zagađenosti vazduha.
Samo dva sata kasnije, prema poslednjem merenju u 9 sati, vrednosti su još porasle pa je koncentracije PM10 čestica iznosila 94.6 mg/m3, a PM2,5 94.2 mg/m3.
Niš je i tokom prethodne grejne sezone u više navrata prednjačio po zagađenju vazduha, a da je ono što Nišlije udišu već godinama u najzagađenijoj od tri kategorije po kojima se vrednuje kvalitet vazduha u Srbiji pokazao je nedavno izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
vise pljeskavdzinica ce resiti ptoblem…
То није битно. Неће се радити на томе јер се смртоносни резултати виде тек кроз 10 година!
Dokle više? Zabranite upotrebu uglja!
Gradjani dela grada oko Gradske bolnice skoro godinu dana peticijom traže priključak na gas ali grad ne da. Hoće silom da uzme 7500e po domaćinstvu
Treba pokrenuti proteste na tu temu, kako bi se omogućio priključak. Ali ugalj se hitno mora ukinuti, zdravlje je najbitnije!
SNS je najbitnije rešavanje problema gde može da se uzme deo, kod vazduha nemaju izgleda takve interese.
… vec vidim predsednika stranke pored nekog bagera sa recima – „Pa sta? Nis je od pocetka godine do sada imao samo jedan dan nesto zadjeniji vazduh od planiranog“.
A za to vreme teca Ana na jednoj drugoj televiziji uz velike napore uspeva da doceka kraj recenice – “ aaaa kaako je bilooo 2012. godineee kada su Djilas, Jerenic i Solak ilegalnoo izvoozili kiseonik iz vazduhaaa u Evropsku Unijuu“?
Eto toliko o tome da utomobili utiču na zagadjenje…. konkretno sinoć oko 18 časova sam prošao autom kroz grad i intenzitet saobraćaja je bio baš slab,tako da ovi koji imaju teoriju da su za zagadjenje krivi automobili,ne moraju više da pričaju gluposti!!!,jer je to glupost i prazna priča!
Sto pokazuje Nemacka i Svica gde ce biti ogranicenja a tek kakve ekoloske automobile ovi voze. Najbolje se vidi na bulevaru, kada god otvorim prozor ka bulevaru PM cestice mi skoce na preko 100, prozor bocni tek oko 30 i uvek u green modu.
To sto saobracaj ucestvuje do 10% to ne znaci da nije nista. Leti sunce dize vazduh u zrak pa se opet oseti zagadjenje posto sam LICNO merio.
a zagadjene meris jer si se vozio autom??? Pa sta ce ti fakultet i merne stanice kada si ti superman imas senzore i sve si izmerio.
Dovoljno je leti da prosetas bulevarom i sporednom ulicama pa da mi kazes da li osecas promenu vazduha znaci LETI.
I izadji nekada iz auta. u EU budale sto ce sve vise da forsiraju bicikle i sto u Svici u nekim centrima zabrana kretanja osim gradskog prevoza.
Ma kako da ne. I istovremeno bar drugi u Evropi po zagadjenosti. Svesno ili ne, pripremate teren za novi harac u vidu neke ekoloske takse.
Ko priprema teren, Juzne Vesti? Ovo je izmereno, ne rekla-kazala, a juce popodne je smrdeo ceo grad…
Pale ljudi sve i svasta kako bi se zagrejali, i to je to.
Truji nas zlotvori,niko ne preduzima nista i niko ne objavljuje nista,naravno onaj ko treba!
Pa sta to ima veze. Vazno da je Vucic tu gde je kao i seljancuronacelnica. A vi gradjani umirajte, sto ste nas glasali.
Umesto aqua parka bolje da je investirano u filtere i prečišćivače. Gori smo od Černobila.
Dokle više sa ovim lažima… ?
Kojim lažima?
Pantelej i Durlan su prirodno najprovetreniji delovi okoline Niša kao Matevac i Knez Selo , e sad kako nama uspeva da prevazidjemo prirodu !?
su sada na žalost previše zagadjeni, naročito u večernjim satima. Katastrofalno
Ugalj nas pobi sve.Zasto se ne zabrani individualna potrosnja uglja.Zabraniti ugalj da se lozi.Koliko god.umre od bolesti koje je ugalj uzrok.
А, грејање на дрва је као здравије и нњ производи чађ, гар, катран и све остало што димом из оџака иде у ваздух и што сви удишемо?? У овом граду ваздух у току грејне сезоне се и види.
Odmah zabraniti prodaju uglja kao i potrosnju u domacinstvima.Kad mogu da kontrolisu kovid propusnice po kaficima mogu i lozista.Ovo je strasno.
407 je bilo sinoc po air visualu.
kako je bilo napolju apsolutno verujem.
Vidim skupljaju se gume,krpe,stari namestaj po gradu. Sve sto moze da gori od djubreta guraju u sporet
Niste bili u Vranje dan posle nove godine
Nis jezagadjen snsom
će se uguši na vrh ambasadora od smog
Najbolje je da „tresete klinci“ /drugo ledeno doba/, al’ da dišete s’ puna pluća, ako vam se ne smrzne nos – ako vam je Mali !
„Samo ćemo mi , nosati, da preživimo“ !
Ista će preduzeti reporterka ona sada sama donosi odluke kako kaže AV!?
Da li ste primetili da uopšte nije je bilo vetra, strujanja vazduha, ja imam problema sa plućima i jedva sam izgurao noc, kako li je teškim plućnim bolesnicima ! Strašno šta rade
Ok, samo da pitam ove koji su za zabranu uglja, i ja sam, ali – onda nam ostaje grejanje na struju, sto je preskupo i neisplativo za domacinstvo, ili na gas, sto grad ne omogucava svima (cak i tamo gde ima uslova za prikljucak). Ako neko pomene i pelet, ne zaboravimo da je trenutno tri puta skuplji od uglja. Tako da, obezbedite alternativu, pa cemo i da predjemo na istu. Do tada, ugalj, iz nuzde.
Vidi se ekonomski tigar…privreda „radi“pa se sve puši…templarka se takmiči za crni gran pri…po nečemu smo prvi na svetu kaže onaj što gleda na nas…ko preživi pričaće…a on loče pivo sa brnabom u BG na vodi…
Srele su muškarčine da nazdrave…
Nis ima sta da ponudi stranim turistima,vazduh koji ima miris i ukus
Dokle više laži o zagađenju…Niš nije Njujork da toliko zagađuje.
Ja preš’o na pelet, a NIS-EXPRES ne sme da gasi autobuse na okretnicama. Em smrde, em troše pare gradjana.
Automobili po istrazivanju u Srbiji ucestvuju oko 7 % od ukupnog zagadjenja,znaci ne prdstavljaju toliki problem koliko se dize galama oko toga,grejanje na ugalj ,drva su najveci zagadjivaci. To se moze resiti prikljucenjem domacinstva na toplanu, plin ali su cene takve da se nikom ne isplati takav vid grejanja.Ta euforijia o el auto je samo prica,odakle tolika el en za punje baterija.
Još osamdesetih god, prošl, veka deo grada oko ž. stanice je bio nepodnošljivo zagađen dimom iz privatnih kuća pa tada niko nije dizao prašinu zbog toga!
Ma u Nišu se i ne vrši merenje aerozagađenja ,a kamo li preduzimanje bilo kakvih mera jer grad nije briga za to.Pitajte Gradonačelnicu zašto grad ne vrši merenja.