Vazduh u Nišu zagađen i na početku ove grejne sezone
Da je vazduh u Nišu već godinama u najzagađenijoj od tri kategorije po kojima se vrednuje kvalitet vazduha u Srbiji pokazao je nedavno izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine, a vrednosti PM2.5 čestica pokazuju ovih dana da Nišlije i ove godine na početku grejne sezone udišu zagađen vazduh, naročito u jutarnjim i večernjim časovima, kada te vrednosti idu i do 95 naspram granice od 55.
foto:printscreen“Zar je već počelo” - pitaju na društvenim mrežama građani Niša koji su već primetili da se vazduh vidi i oseća, ali i uočili povišene vrednosti štetnih čestica na sajtovima na kojima se objavljuju podaci o zagađenosti vazduha.
Super za moju plućnu hipertenziju nakon kovida. Nadležni moraju da prestanu da ignorišu ovaj problem. Ne diše se ni sinoć ni jutros - neki su od komentara.
Dok Nišlije razmenjuju savete o tome koji aparat za prečišćavanje vazduha je najbolji kako bi makar u kućama i stanovima udisali nezagađen vazduh, vrednost PM2.5 čestica, prema podacima Agencije za zaštitnu životne sredine, sinoć u 20 sati u Nišu je iznosila čak 95, pa je vazduh bio prilično zagađen s obzirom na to da su prihvatljive vrednosti do 55.
Iznad granice nivo ovih čestica bio je i u ponoć, ali i jutros na pojedinim mernim mestima u gradu, pa tako je njihova vrednost u 7 sati bila 73.
foto:printscreenOdređena merna mesta pokazala su jutros u 8 sati da je vrednost ovih čestica u prihvatljivim granicama, ali da vazduh nije dobar za osetljive grupe.
Početkom godine zabrinuti građani i ekolozi tražili su hitne mere i pozivali nadležne da preduzmu nešto povodom zagađenja vazduha u Nišu, a kako bi kvalitet vazduha u ovom gradu bio bolji izdvojeno je 17,6 miliona dinara za zamenu ložišta u domaćinstvima.
Podsetimo, Niš je tokom prethodne grejne sezone u više navrata prednjačio po zagađenju vazduha u zemlji, a u izveštaju državne Agencije za zaštitu životne sredine septembra ove godine navedeno je da su merenja pokazala da u Nišu ima najviše PM2.5 i PM10 čestica i da su najveći uzročnici zagađenja toplane i individualna ložišta.
Komentari
Poslednji komentari
Victor Belicoff
07:42 // 20. 10. 2021.
Kakva država takav i vazduh! Boli ove uvo za sve ovo osim ako ne mogu da se ograde neki dinar.
Goca
05:18 // 20. 10. 2021.
Varaju vas na sva usta! To zagadjenje je potpomognuto geoinzenjeringom, ali kad god pisem o tome moderator mi ne objavi komentar... Dok se ne zabrane dejstva geoinzenjeringa, dzabe da se nadamo cistijem vazduhu i zdravijem zivotu...
Ms99
23:16 // 19. 10. 2021.
Banovina je jedan od najvećih zagađivača u Nisu. Za grejnu sezonu potroše nekoliko desetina tona uglja i drva, mozda i stotina. Sramota je za grad da jedan takav zagadjivac još uvek nije priključen na toplovodnu mrežu. Pogledajte količinu dima koji kulja sa Univerzita!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.