Veći broj žrtava trgovine ljudima nego prošle godine, radna eksploatacija u porastu
U prvoj polovini 2020. godine u Srbiji su zabeležene 34 žrtve trgovine ljudima, što je za 5 više u odnosu na isti period prošle godine, saopštavaju iz Lokalne mreže u Vranju na dan obeležavanja Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, 30. jula i dodaju da je najveći problem radna eksploatacija koja je u ekspaniziji.
Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima, 30. jul u Vranju obeležava se akcijom dobrovoljnog davanja krvi u prostorijama Omladinsko-kulturnog centra od 10 sati, a volonteri Crvenog krsta koji su prošli treninge o trafikingu će sa svim davaocima popunjavati upitnike na temu koliko znamo o problemu trafikinga i koliko smo dobro informisani ili robujemo tabuima kada se radi o trgovini ljudima”.
U isto vreme, navode iz Lokalne mreže, u sali Periodike Biblioteke “Bora Stanković” održava se obuka za deset ljudi i stručno upoznavanje sa problemom modernog ropstva koje je jedno od najpogubnijih opasnosti za mlade ljude.
U prvoj polovini 2020. godine u našoj zemlji identifikovane su 34 žrtve trgovine ljudima što je ponovo zabrinjavajući trend koji govori o tome da je potrebno dodatno unapređivati proces identifikacije, ali unaprediti i ne zapostaviti programe prevencije - navode iz Lokalne mreže u Vranju.
Kao jedan od problema koji je u ekspanziji, iz Lokalne mreže navode postojanje radne eksploatacije, a podatke ispitivanja i monitoringa će prezentovati septembra i oktobra.
Oni pokazuju u kom obimu i na koje načine je radna eksploatacija prisutna u Vranju i Pčinjskom okrugu, te izlažu preporuke na koji način se boriti sa ovim vidom trgovine ljudima i koje su to institucije, ustanove i Organizacije koje mogu da nam najbolje pruže pomoć i zaštitu u svim slučajevima radne eksploatacije - navode iz Lokalne mreže.
Analiza sudske prakse: Loš položaj žrtava u sudskom postupku
Devetogodišnja analiza Udruženja ASTRA - Akcija protiv trgovine ljudima, koje prati sudsku praksu za krivična dela trgovine ljudima, posredovanje u vršenju prostitucije i trgovina maloletnicima radi usvojenja, ukazala je na kontinuirane nedostatke u izvršenju postojećih pravnih normi koje su od značaja za položaj i prava žrtava.
Analiza pravosudne prakse za 2019. godinu sprovedena je sa ciljem objektivnog sagledavanja trenutnog stanje u toj oblasti. Analizom je obuhvaćeno 29 sudskih odluka donetih u krivičnom postupku tokom 2019. godine od nadležnih prvostepenih i drugostepenih sudova - navode iz Udruženja.
Analiza sudske prakse je pokazala da položaj žrtava u sudskom postupku nije značajno poboljšan u odnosu na prethodne godine.
Komentari
Poslednji komentari
Milan
11:22 // 30. 7. 2020.
Svaki put kad date novac prosjacima i peracima prozora na semafor, znajte da ste pare dali nekom kriminalcu za koga oni rade pod prisilom
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.