Vera Zakem, USAID: Sloboda štampe je jedno od najvažnijih pitanja našeg vremena
Manipulacija informacijama, izazovi poput mržnje i uznemiravanja koji se šire na mrežama i internetu, jesu neki od izazova u digitalnom svetu, rekla je u intervjuu za Južne vesti Vera Zakem, šef USAID-a za digitalnu demokratiju i prava. Ona dodaje da su dosad i novinari bili žrtve napada na bezbednost, a USAID pomaže novinarima da budu spremni kako bi znali da se zaštite i brane.
Izazovi i prilike u digitalnoj demokratiji, kaže Vera Zakem, treba da budu u ravnoteži.
Svet sve više koristi internet, kako se nove tehnologije stalno stvaraju. Društvene mreže su postale veoma važne tokom Arapskog proleća, svi imaju sve veći pristup svetu i pristup informacijama. Izazovi sa kojima se suočavamo su recimo manipulacija informacijama, izazovi poput mržnje i uznemiravanja koji se šire na mrežama i internetu. To su neki od izazova koje vidimo, pored, naravno, zabrinutosti za privatnost, zabrinutosti za sajber bezbednost. Mislim da svako od nas zaista pokušava da se nosi sa tim i da zaista shvatimo koja su najbolja rešenja - kaže Vera Zakem.
Na pitanje kako slučajevi protiv novinara u Evropi i Americi utiču na reputaciju SAD-a u oblastima demokratije, ljudskih prava i slobode štampe, rekla je da je sloboda štampe "jedno od najvažnijih pitanja našeg vremena" i da neće komentarisati SAD.
Znamo da su novinari bili žrtve napada na njihovu bezbednost, bilo je dosta pretnji i štete nanete novinarima. Tako da mislim da su to pitanja koja su zaista ključna za rešavanje. USAID se fokusira na rad u inostranstvu , pa neću komentarisati Sjedinjene Države, ali bilo da je to u Evropi ili u ostatku sveta, ovo je nešto što shvatamo vrlo ozbiljno. Tako da kroz naše kapacitete za izgradnju, pomažemo novinarima da budu spremni kako bi znali da se zaštite i brane, posebno od rizika koji mogu da im se dese - kaže Vera Zakem.
Opšta veštačka inteligencija postoji već dugo vremena, dodaje, ali činjenica da možemo stvoriti i generativnu veštačka inteligenciju, otvaraju se nove mogućnosti i brige.
Tu su ogromne mogućnosti za inovacije, za razvoj radne snage, za obrazovanje. Ali u isto vreme, to opet predstavlja neke izazove. I mislim da još uvek ne znamo mnogo. Postoji mnogo pitanja bez odgovora o stvarnom uticaju generativne veštačke inteligencije. Mislim da je deo našeg procesa učenja da zajedno naučimo i shvatimo kao zajednica sa mnogo zainteresovanih strana. To znači da moramo zajedno da radimo na rešavanju nekih izazova i zaista na lokalnom i globalnom nivou iskoristiti konkretne prilike koje te tehnologije mogu da pruže - kaže Vera Zakem.
Sve nove tehnologije donose i različite opasnosti i rizike.
Postoji rizik manipulacije informacijama do onoga što nazivamo tehnološki omogućenim rodno zasnovanim nasiljem. Na primer, ako žene koje čine polovinu svetske populacije budu uznemiravane onlajn, postoji potencijal da to uzrokuje stvarnu štetu u stvarnom svetu. Sve, od malicioznih softvera koji traže otkup, što se takođe dešava, ne samo u vezi sa veštačkom inteligencijom, već i sa nekim drugim blockchain tehnologijama i drugima, ali postoji stvarni rizik da vaša informacija može biti prodata za otkupninu ili može biti ukradena. Postoji zabrinutost za privatnost, zabrinutost za sajber bezbednost, ali opet, možemo govoriti o svim tim rizicima - dodaje.
Veštačka inteligencija postaje alat za analitiku podataka, za kvalitetan uvid u situaciju, to je ono što je pozitivno.
Može pomoći u praćenju informacija, praćenju podataka i informacija, i slično. Takođe, može pomoći građanima da lakše dobiju svoje usluge. Mislim da je to proces eksperimentisanja sa ovom tehnologijom, ali postoji toliko toga što još uvek ne znamo. Veštačka inteligencija može biti korišćena u borbi protiv zaraznih bolesti, može nam pomoći u rešavanju klimatskih problema. Postoji toliko različitih primena, ne samo, na primer, u medijskom prostoru ili digitalnom tehnološkom prostoru. Ali, mislim da je cela ideja iza toga kako zapravo koristimo ove tehnologije, ali ih moramo koristiti odgovorno. To takođe znači da razmišljamo o toj odgovornosti. Radimo sa raznim institucijama na lokalnom nivou i staramo se o tome da su te lokalne institucije povezane na globalnom nivou - kaže Vera Zakem.
Trendovi koji se očekuju povezani su za generativnom veštačkom inteligencijom koja je zadužena za stvaranje novog sadržaja.
Mislim da će se trendovi odnositi na to kakav će biti uticaj generativne veštačke inteligencije na korisnike, kao i na marginalizovane zajednice. Opet, vraćam se na činjenicu da mnogo toga ne znamo. Mislim da će ova godina, globalna godina izbora, takođe pomoći da se nauči koji su neki od velikih problema o kojima treba razmišljati. Tako da bih rekala da je zaista, kada razmišljam o trendovima, važno razmišljati o obećanju nekih od ovih novih tehnologija i kako se one mogu koristiti za zaštitu demokratskih vrednosti i ljudskih prava - ističe.
Saradnja USAID-a sa međunarodnim partnerima u promociji demokratskih vrednosti u digitalnom svetu je ogromna, kaže Vera Zakem.
Radimo sa mnogim partnerima širom sveta, uključujući i ovde u Srbiji. Svi, od programera koji rade u javnom interesu do međunarodnih organizacija, na primer OECD, Koalicija za slobodu na internetu i drugih. Mislim da je važno da imamo snažno civilno društvo i medije. Radimo sa tim institucijama. Pored toga, radimo na tome da postoje nezavisna istraživanja o ovim pitanjima, kako bismo u radu sa akademskim i istraživačkim institucijama imali prave podatke za koji potkrepljuju naše napore na izgradniji kapaciteta i partnerstva - kaže Vera Zakem.
Ona dodaje i da misli da mogu osigurati da je i Srbija na pravom putu i da je Srbija povezana sa svetom.
Komentari
Poslednji komentari
ђура
09:33 // 21. 5. 2024.
Слободно новинарство не постоји као и новинари !Сви раде за плату ! Вероватно се стиде и онога што напишу !
Dina
15:49 // 20. 5. 2024.
Vidimo koliko vam je vazna, zato podrzavate Vucica
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.