Vežbaju spikersko čitanje i prave audio-lekcije za slepe
Dok će vežbati izgovor čitajući stručnu literaturu, studenti niškog Departmana za novinarstvo istovremeno će pomagati slepim i slabovidim kolegama jer će njhov glas biti snimljen, a snimci korišćeni kao audio-lekcije.
Tako će četvoro studenata sa oštećenim vidom na Filozofskom fakultetu u Nišu imati bolje uslove za studiranje koje im, osim poteškoća u kretanju, otežava nedostatak literature u elektronskoj formi i zvučnim lekcijama.
Marija je diplomirala na psihologiji, masterira komunikologiju; foto: Media & reform centar NišPraksu koja će slepim i slabovidim osobama pomoći da lakše uče omogućava sporazum o saradnji koji su potpisali predstavnici Filozofskog fakulteta i međuopštinske organizacije Saveza slepih Srbije Niš.
Saradnja će, sa jedne strane, omogućiti studentima da steknu praksu u spikerskom čitanju, a sa druge, oni će literaturu prilagoditi potrebama slepih i slabovidih - kaže studentkinja master studija komunikologija Marija Milanović.
Ona kaže da se prethodnih godina, kao slepa osoba koja je na istom fakultetu studirala psihologiju i diplomirala, susretala sa više problema.
Literatura nam je pre 10 godina bila potpuno neprilagođena, sada delimično jeste. Od decembra Univerzitetska biblioteka koristi Brajev štampač, a počela je i da digitalizuje knjige za potrebe slepih i slabovidih, mada to, zbog nedovoljnog kapaciteta, ide sporo - priča Marija.
Na master studijama komunikologije ona koristi tri knjige prilagođene slepim osobama i ističe da joj profesori, bibliotekari i kolege, da bi joj umanjili poteškoće, izlaze u susret koliko mogu.
Ispite sam polagala na svom net-buk računaru ili usmeno, profesori su se trudili da mi približe i opišu prezentacije, autori knjiga su mi ustupali elektronske verzije knjiga, a kolege pristajale da mi popune obrasce za prijave ispita - kaže ova studentkinja.
Ideja o tome da studenti vežbaju spikersko čitanje i ujedno prilagođavaju knjige kolegama sa oštećenim vidom došla je na jednom od predavanja koje je vodio upravnik Departmana za komunikologiju i novinarstvo Vladeta Radović.
Sve probleme na koje smo nailazili rešavali smo u hodu, tako je i ideja o sporazumu došla dok smo razgovarali o njima. Treba da budemo osetljiviji za sve vrste različitosti - ističe Radović.
Kako kažu u Savezu slepih Srbije, čitaće se i snimati literatura iz oblasti koje slepe i slabovide osobe najčešće biraju za studije - istorija, komunikologija i psihologija.
Plan je da snimci budu dostupni u biblioteci Filozofskog fakulteta i područnoj audio-biblioteci Saveza slepih Niš.
Komentari
Poslednji komentari
Hana
05:29 // 10. 6. 2016.
Sve pohvale,za ideju i angazovanje
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.