Vezivanje pojasa čuva glavu pri sudaru i prevrtanju
Pri udaru vozilom u nepokretnu površinu pri brzini od 60 kilometara na sat može da dođe do pucanja unutrašnjih organa, pa i smrti, što bi sprečilo nošenje pojasa koji u Srbiji na prednjem sedištu koristi tek 74 % vozača, a na zadnjem samo 3 %.
U vreme seminara za instruktore vožnje koji se održava u Tehničkoj školi "12. februar" predstavnici republičke Agencije za bezbednost saobraćaja su na Trgu kralja Milana u centru Niša postavili simulatore čeonog udara i prevrtanja.
Osećaj neprijatan i pri sudaru od samo 12 kilometara na sat; foto: Vanja KeserOni koji su osetili kako je to imati udes pri brzini od samo 12 kilometara na sat, kažu da nije nimalo bezazleno.
Čudno je jer znate da ćete "udariti" u prepreku, ali i pored toga što to očekujete nemoguće je da se suprotstavite sili i da ostanete čvrsto na sedištu. Osetite da vas je samo pojas tu zadržao - kaže jedan Nišlija.
U simulator prevrtanja automobila ušao je i Nišlija Jova Štraus koji je želeo da se podseti saobraćajne nezgode koju je doživeo osamdesetih godina.
Nas četvorica smo se vraćali iz Bugarske i na putu ka Pirotu u susret nam je, na našoj strani, išao turski šleper. Ablendovao sam, trubio i ništa. Morao sam brzo da odlučim. Samo sam im rekao "letimo" i skrenuo s puta, a da nisam znao šta je tamo - priča Štraus.
Automobil se, seća se, prevrnuo tri do četiri puta i zaistavio na bok. Izašli su na zadnja vrata kombija koja su se pri prevrtanju otvorila.
U ovom simulatoru sam imao vremena da razmišljam, tako da sam sad još sigurniji da nas od nesreće samo pojas spasao. Sad sam se okretao polako, a u životu je to naglo, brzo, nepripremljeni ste - priča Štraus.
Skoro 70 % niških vozača stavlja pojas na prednjem sedištu, a to čini samo 46 % Smederavaca; izvor: abs.gov.rsPojas je koristio od kada se osamdesetih pojavio u Srbiji jer je pre toga radio po Evropi i nije mu bio stran.
Da su vozači iz drugih zemalja odgovorniji u svojim automobilima pokazuje podatak da u Švedskoj na prednjim sedištima pojas koristi 98 % vozača, a na zadnjem čak 95 %.
Milan Petrović iz republičke Agencije za bezbednost saobraćaja kaže da je pojas još uvek najsavremenije sredstvo zaštite.
Pojas ne sprečava nezgodu, ali joj ublažava posledice. Kada se prevrćete nevezani kao da ste lopta u automobilu. A opasno je i ako se otvori vazdušni jastuk, a čovek nije vezan, jer i on može da povredi pošto se aktivira u milisekundi pod pritiskom od 300 bara - objašnjava Petrović.
Simulatori će ostati u centru grada do 19:30; foto: Vanja KeserDodaje da izgovori nekih vozača da ne vezuju pojas zato što, prema njihovom mišljenju, može da im oteža da pobegnu iz vozila kada je to potrebno, nisu osnovani. Kaže da izuzeci pravila postoje uvek, ali da su takvi slučaji "na nivou statističke greške".
U sezoni dužih putovanja u vreme godišnjih odmora važno je i pravilno vezati pojas. Kako su objasnili stručnjaci, on ne sme da bude uvijen ili izgužvan. Donji deo treba spustiti ispod stomaka i zategnuti, a gornji postaviti dijagonalno između grudi.
Simulator čeonog sudara pri brzini od 12 kilometara na sat
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.