Viši sud u Nišu ne priznaje odluke Ustavnog i suda u Strazburu

autor: V.M.
800x600 490x370 490x370 sud nis 1
Izvinjenje i ispravka iz Višeg suda u Nišu - presuda ipak pronađena; Foto: Arhiva JV

Bez obzira na to što je troje Nišlija, posle skoro 30 godina provedenih pred sudovima, naplatilo oko 100 miliona dinara od Grada, za zemljište na “Beverli hilsu” koje im je oduzeto pre više od pola veka, Viši sud u Nišu je poništio “odluku o izvršenju” koju su doneli i Ustavni sud i sud u Strazburu i naložio im da vrate pare Gradu.

Zemljište na kojem je pre nekoliko godina izgrađeno naselje „Beverli Hils“, decenijama pre toga je nacionalizovano, a Grad Niš ga je ustupio na korišćenje preduzeću “PIK Niš”, koje je i dalje u stečajnom postupku. Zato je, kako objašnjava advokat Miodrag Janjić, nakon sudskih procesa i presuda u korist nekadašnjih vlasnika parcela, obaveza isplate, po zakonu, prešla na Grad Niš.

Janjić, koji zastupa četvoro Nišlija, od kojih je troje, prema odluci Osnovnog suda, naplatilo novac od Grada sa kamatom, kaže da je presuda Višeg suda od pre nekoliko meseci, kojom se automatski poništavaju i odluke najvišeg pravnog organa u zemlji – Ustavnog suda, kao i Međunarodnog suda pravde u Strazburu, “institucijalno nasilje” koje lokalna administracija sprovodi nad građanima.

Grad se žalio, ali je Osnovni sud zauzeo stav da će da poštuje oduke Ustavnog suda, dok je Viši sud zauzeo stav da ta odluka nije pravovaljana, bez obzira što se odluke Ustavnog suda ne tumače i ne komentarišu, nego se primenjuju takve kakve su. Poništili su sva rešenja kojima su naplatili, tako da Grad sada protiv svih tih ljudi vodi postupak prinudne naplate da vrate novac. Ispada da novac koji im se duguje 3 decenije, moraju da vraćaju nazad – objašnjava Janjić.

S druge strane, iz Višeg suda u Nišu, kažu da je Veće sudija poništilo samo presudu Osnovnog suda, i to na osnovu autentičnog tumačenja zakona od strane Narodne Skupštine, koje kaže da naplata ne može da pređe na Grad bez adekvatnih dokaza. 

Narodna skupština Republike Srbije dala je autentično tumačenje Čl. 48. Zakona o izvršenju i obezbeđenju, koje ima snagu zakona, a kojim je za razliku od stava koji je izražen u odlukama Ustavnog suda propisano da se izvršni postupak vodi prema licu koje u izvršnoj ispravi nije označeno kao dužnik, kao i kada posle donošenja rešenja o izvršenju na osnovu izvršne isprave obaveze izvršnog dužnika pređu na drugo lice, ako prelaz dokaže pravnosnažnom ili konačnom odlukom donetom u parničnom, prekršajnom ili upravnom postupku – naveli su iz Višeg suda.


“Viši sud ignoriše odluke instanci koje su iznad njega”

Advokat Janjić, međutim, tvdi da je dokument kojim se Grad identifikuje kao dužnik dostavljen Višem sudu, ali “da je ignorisan”, kao i presude Ustavnog i suda u Strazburu, na osnovu koje je Osnovni niški sud naložio naplatu.

Oni imaju tumačnjene Narodne skupštine, što je potpuno tačno, ali mi smo u skladu sa tim tumačenjem upravo i postupili. Kažu da nemamo javnu ispravu na osnovu koje se legitimiše Grad, pa kako nemamo javnu ispravu kada je Rešenje o vraćanju imovine doneo Grad – objašnjava Janjić.

On dodaje da su se protiv ovakve presude Višeg suda ponovo žalili Ustavnom sudu, od koga očekuje “da ne pogazi svoje prvobitne odluke”.

Mi smo opet pustili ustavne žalbe Ustavnom sudu.  Pravosuđe ovakvim svojim odlukama narušava pravnu sigurnost – kaže ovaj advokat.

Inače, presudom Višeg suda koja je dostavljena Južnim vestima, uvažena je žalba Grada i obustavljena je naplata više od 13 miliona dinara, sa kamatom od 2005, Nišliji koji nije naplatio potraživanja.

Advokat Janjić kaže da se radi o Velimiru Nikoliću, koji jedini od njegovih klijenata nije obeštećen, jer je račun Grada bio u blokadi više od 20 dana. Ostalima koji su potraživanja naplatili tokom novembra i decembra prošle godine, dodaje, sada preti prinudna naplata od strane Grada, upravo zbog presude Višeg suda.


Kamate 3 puta veće od procenjene vrednosti zemlje

Inače, kako objašnjavaju zastupnici oštećenih Nišlija, Evropski sud za ljudska prava je januara ove godine uvažio njihovu predstavku, „utvrdio povredu prava na pravično suđenje i naložio državi Srbiji da obezbedi izvršenje presude koju je još 2006. godine doneo prvobitno Opštinski sud u Nišu, tako što će im u roku od 3 meseca isplatiti pare“. Ako to ne učini, navode, naplatiće se kamata po stopi “pozajmice Evropske centralne banke plus 3 procenta poena”.

Inače, Janjić objašnjava da su kamate trostruko veće od procenjenje vrednosti oduzete zemlje, i da se ponovnim vraćanjem slučaja na početak, samo uvećava suma koju Grad ili Republika, po zakonu, moraju da isplate.

Autor:
V.M.

Slični tekstovi

Komentari

14
  1. Cist primer vuciceve Srbije! Bahatost i bezakonje! Mi smo stoka!

  2. Tužno da tužnije ne može biti. Niži sudovi ne poštuju odluke viših sudova, gradsko pravobranilaštvo vodi beskrajne sporove iako su oni unapred izgubljeni i tako desetostruko uvećava obaveze Grada čiji je budžet limitiran, a sve to se prebacuje na teret gradjana. Istovremeno, grad ima u vlasništvu mnogo lokala koji zvrje prazni i niko ne pokušava neku kompenzaciju sa poveriocima.

  3. Po nalazu DRI, Grad ima u posedu 40-tak stanova, ali su oni na volšeban način isparili. Trenutno, Grad ima samo oko 14 hektara zemljišta u svom posedu, uključujući i Lozni kalem, koji je takodje bio privatno vlasništvo, i umesto da i tu imovinu ponudi kao nadoknadu poveriocima čime bi se smanjile obaveze budžeta, on pokušava da preproda to zemljište nekom investitoru.

  4. Dugogodišnje osporavanje prava ranijih vlasnika od strane Grada, koga zastupa pravobranilaštvo multiplikuje troškove spora koji često prevazidju glavnicu a i advokatima ranijih vlasnikla se ne žuri, jer je naplata od Grada izvesna, i tako gradjani moji dodjosmo do onih 5o miliona evra za koje je premijer vukao za uši gradonačelnika, iako je planirao samo da mu počupa brkove, kojih nema.

  5. Već više od pola veka traje otimačina zemljišta ranijim vlasnicima od strane Grada, bez ikakvih tržišnih kriterijuma. I sada, kada smo morali kao ceo civilizovan svet, pa čak i Albanija još 1992-ge godine, da donesemo propise na osnovu kojih će ti raniji vlasnici biti pravedno obeštećeni, sad pokušavamo da izbegnemo obavezu pod izgovorom da smo siromašni i da nemamo para. Dakle, oteto – prokleto

  6. Evo, na primer, Grad se hvali kako je ozidao 5o socijalnih stanova koje će prodati po tržišnoj ceni. Što Grad umesto novca ne ponudi tim ranijim vlasnicima stanove i tako zaštiti budžet Grada koji je limitiran a ne da večito izbegava obavezu plaćanja. Te obaveze su oko 5o miliona evra, za koje je premijer „vukao za uši“ gradonačelnika mada je prvobitno hteo da mu počupa brkove kojih nema.

  7. Samo meštanima Gornjeg Matejevca, koji su 45-te u svom vlasništvu imali oko dve hiljade hektara, za ovih 70-tak godina je oduzeto tri četvrtine tog fonda, a od te tri četvrtine najmanje dve su eksproprisane budzašto. Ako hoćemo da udjemo u EU moramo da poštujemo privatnu svojinu, a ako poštujemo privatnu svojinu moramo te ranije vlasnike pravedno obeštetiti, kako bi država krenula na bolje.

  8. Dokaz da zakon i dalje nije na pravoj strani.Ako je Niš jači od Višeg suda i suda u Strazburu onda jadna ova naša Srbija.

  9. Pa vi zaokružite 6, da se ovakve stvari dešavaju jače, brže , bolje i sve češće, nek nam uzmu sve, pa da nas bude sramota koliko će nam biti dobro…šta su građani prema boljitku ove države, svi da se žrtvujemo za vođu!

  10. (1) Ima jos NEZAKONITIH odluka sudija tog VISEG suda i svi se stite sudijskim pravom samostalnosti. A Vise tuzilastvo kada prijavite sudiju za nezakonito presudjivanje javljaju se nenadleznim iako je u zakonu jano zapisano da oni moraju pokrenuti postupak protiv takvog sudije.
    Sudija viseg suda prihvatio NEDOPUSTIVU zalbu po pitanju privremene mere u radnom sporu. Zakon je nedvosmislen.

  11. (2) I tako, nesto sto je NEDOPUSTIVO sudija presudjuje zbog KORISTOLJUBLJA ili lepse receno UPODOBLJAVANJA advokatu suprotne strane i ponistava odluku o privremenoj meri iz radnog odnosa.
    Predsednik Viseg suda ne reaguje na NEZAKONJE, kaze sudija je samostalan. U NEZAKONJU u upodobljavabju samostalan? Predsedni mora da sankcionise, a ne da sedi i prima platu i gleda da li je WC cist ili nije.

  12. Odavno sam ja rekao da ovoj drzavi ne treba sudovi vec da sude partijski sudovi po onoj titovoj ,,ja sam odgovoran samo sudu svoje partije,,

  13. „Sve mi diiiraj, ali sudstvo nemoj, srpsko,
    ne diraj me taaamo gde su raaaneeee,
    i ne traaaži da budem ko drugi,
    jer su moje časti zakopane…..“.
    Pevuše narodu tako svi „vrli političari“ u RS i finansijeri njihovih karijera, dok se izbezumljeno i izgubljeno pravosuđe u RS neodgovorno i slobodno baškari po smetlištu po potpuno proizvoljnoj „slobodnoj oceni“ činjenica i činjeničnog stanja.

  14. Samostalnost sudija I licno tumacenje Zakona. Eh, Tito I Goli otok.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.