Vlasnici rudnika kod Bosilegrada: Vodotokovi nisu ugroženi, svi parametri u dozvoljenim vrednostima
Na najavu ekološkog udruženja "Eko Surdulica" o protestima protiv otvaranja rudnika u selu Karamanica kraj Bosilegrada i upozorenja da će biti biti zagađena voda i zemljište, reagovali su iz kompanije "Bosil-Metal" koja je vlasnik rudnika. Ističu da je reč o dezinformacijama i da otpadnih voda nema, niti se one ispuštaju u okolinu. Kažu i da je prošle godine rađeno veštačenje površinskih i podzemnih voda i da "su svi parametri u dozvoljenim koncentracijama".
Iz ove kompanije navode da se u projektu u Karamanici "nema nikakvih otpadnih voda, niti se bilo kakve vode ispuštaju u okolinu, s obzirom da je u pitanju zatvoreni sistem rada u planiranom projektu u Karamanici".
Prema dosadašnjim ispitivanjima životne sredine od strane akreditovanih ustanova Republike Srbije, svi parametri su u dozvoljenim koncentracijama i ne odstupaju čak ni od rezultata analiza takozvanog „nultog stanja“, koje je sprovedeno pre pokretanja pilot postrojenja - ističu u svom saopštenju.
Saopštavaju da je Institut za zaštitu na radu iz Novog Sada obavio je 2023. godine veštačenje vodenih tokova u Bosilegradu, kako u Karamanici, tako i reke Dragovištice.
Utvrđeno je da svi parametri uzorkovane vode zadovoljavaju vrednosti propisane Uredbom o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu i rokovima za njihovo postizanje, koju je objavio Službeni glasnik Republike Srbje. Takođe, ispitivanje vode iz Bezimenog potoka, koji protiče u blizini postrojenja, sprovodi se svaka 3 meseca i to 150 metara iznad i 250 metara ispod rudnika, a sprovodi ga akreditovani Zavod za javno zdravlje iz Vranja - navode.
Kažu da je Bezimeni potok oko 5 meseci godišnje gotovo suvog korita i da kao takav, nije obezbeđivao dovoljnu količinu vode za rad pilot postrojenja, pa je rudnik konstruisao zatvoreni sistem, "tako što se u jednom bazenu prikupljala sveža voda, koja se potom ispuštala u flotaciju".
U tom ciklusu, nakon upotrebe u flotaciji, ona se pumpama, uz minimalne gubitke, vraća u drugi bazen, gde se taloži, prerađuje, a potom ponovo koristi u flotaciji, dok se zbog isparavanja malo sveže vode povremeno pridodaje da nadoknadi gubitak - objašnjavaju iz "Bosil-metala".
Napominju da će, prema Glavnom rudarskom projektu, rudnik zapošljavati oko 320 radnika.
Komentari
Poslednji komentari
Даниела
15:32 // 17. 6. 2024.
Толико им је "добра" та студија урађена па је Бугарска вратила као лоше урађену и непотпуну.
Čika Pera
10:03 // 17. 6. 2024.
Pa Bosilegrad je i onako 97% za naprenu opciju. Ne vidim oko čega je frka. Rudnik će ih dodatno unaprediti!!!
Auttrikter
18:27 // 14. 6. 2024.
Ti, sto su Vam napisali lazne analize, zaboravili su da iznesu tvrdnju, da ce biti jos bolje i zdravije. Nije kasno platite im, uradice i to.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.