Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

11:40, 18. 2. 2013.

| Društvo

Vojna bolnica ponovo dostupna za civile

Autor:A. S.Izvor:Južne vesti, Večernje novosti
vojna
Najsavremenija dijagnostika u niškoj Vojnoj bolnici, arhivska fotografija

Iako je u periodu od 2009. na ovamo smanjivan broj medicinskih usluga za civile, novim ugovorom niške Vojne bolnice i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje omogućena je ista zdravstvena nega za sve pacijente.

Prvi put je niška Vojna bolnica zvanično postala dostupna civilima 2009. godine. Tim ugovorom predviđeni su pregled, dijagnostika i lečenje civilnih osiguranika, a na raspolaganju im je bilo i sto bolničkih postelja, što je 40 posto ukupnih kapaciteta Vojne bolnice.

Međutim, kako je ranije objasnio pomoćnik upravnika ove ustanove pukovnik Aleksandar Petković, zbog ekonomske situacije u zemlji ugovor iz 2009. sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje je postepeno redukovan. Tako je 2011. godine predviđeno da civili u Vojnoj bolnici mogu samo na operaciju kuka ili očne katarakte.

vojna-bolnica.jpg Vojna bolnica Niš, arhivska fotografija

Ipak, ugovor je početkom 2013. još jednom izmenjen, a prema rečima upravnika Vojne bolnice u Nišu pukovnika Radiše Vitasa od dijagnostike pacijenti će moći da računaju na preglede multislajsnim skenerom, na ultrazvučne preglede i laboratoriju. 

- Otvranjem Vojne bolnice za civile u velikoj meri će biti rasterećen niški Klinički centar - ocenio je Vitas.

I ovog puta Vojna bolnica je za hospitalno lečenje civila predvidela 100 postelja od ukupno 250 sa koliko raspolaže.

Prva niška bolnica

Niš, varoš sa nešto više od 12.000 stanovnika, 1878. godine nije imao nijednog školovanog lekara. Oslobođenjem od Turaka te godine, sa dolaskom vojnog saniteta, u Niš pristižu i prvi školovani lekari.

Samo nedelju dana nakon oslobođenja, 10. januara 1878. godine (po starom kalendaru), na predlog doktora Vladana Đorđevića, Vrhovna komanda srpske vojske formirala je Veliku nišku Vojnu bolnicu.

Prvi bolesnici i ranjenici koji su primljeni na lečenje u novoformiranu bonicu bili su vojnici iz spsko-turskih ratova ali i stanovništvo Niša i okoline.

U Bolnici je tada radilo sedam lekara, dva lekarska pomoćnika, jedan apotekar, komandir bolnice i dva pisara, a za upravnika bolnice postavljen je pukovnik dr Vladan Đorđević.

Prvi lekari bili su dr Laza Stevanović, dr Đorđe Dimitrijević, dr Dimitrije Popović, dr Rozenberg, dr Janko Sjenkijević, dr Kazimir Staniševski i dr Murel zarobljeni turski lekar.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Lišće da podnese ostavku zato što je zapušilo slivnike.

Miško čitalac

Tekst: Kiša stvorila reke na niškim ulicama, iz Vodovoda kažu da je lišće zapušilo slivnike

Pronađite nas na: