Vojna bolnica u Nišu od danas otvorena za civile (video)
Uz uput lekara specijaliste, ili svog izabranog lekara od danas moguće lečenje civila u Vojnoj bolnici u Nišu.
Pregled, dijagnostika i lečenje civilnih osiguranika biće besplatni, a na raspolaganju će im biti više od sto bolničkih postelja, što je 40 posto ukupnih kapaciteta Vojne bolnice.
- Niš nema gradsku bolnicu, odnosno medicinsku ustanovu za sekundarno zdravstvo, već je tu ulogu donekle preuzeo Klinički centar. Na ovaj način znatno ćemo rasteretiti i smanjiti liste čekanja u primarnom zdravstvu i KC. Ovu novinu smo spremno dočekali, tako da smo modernizovali operacione sale, kupili novu hiruršku opremu, intenzivne nege su dobile nove respiratore. Kupljen je i multislajsni skener najnovije generacije koji će biti instaliran do Nove godine - izjavio je zastupnik upravnika Vojne bolnice pukovnik Nebojša Đenić za današnje izdanje "Danas"-a.
U Ministarstvu odbrane kažu da će u petnaestak specijalističkih službi Vojne bolnice moći da se pregledaju, dijagnostikuju i leče ne samo osiguranici iz Niša, već i pacijenti iz Pirota, Vranja, Jagodine i ostalih mesta jugoistočne Srbije, ali sa sistematskim nalazom lekarske komisije.
Vojna bolnica u Nišu raspolaže najsavremenijim kolor-doplerima, ultrazvučnim aparatima, holterom EKG i aparatima za EG procedure mozga.
Prva niška bolnica
Niš, varoš sa nešto više od 12.000 stanovnika, 1878. godine nije imao nijednog školovanog lekara.
Oslobođenjem od Turaka te godine, sa dolaskom vojnog saniteta, u Niš pristižu i prvi školovani lekari.
Samo nedelju dana nakon oslobođenja, 10. januara 1878. godine (po starom kalendaru), na predlog doktora Vladana Đorđevića, Vrhovna komanda srpske vojske formirala je Veliku nišku Vojnu bolnicu.
Prvi bolesnici i ranjenici koji su primljeni na lečenje u novoformiranu bonicu bili su vojnici iz spsko-turskih ratova ali i stanovništvo Niša i okoline.
U Bolnici je tada radilo sedam lekara, dva lekarska pomoćnika, jedan apotekar, komandir bolnice i dva pisara, a za upravnika bolnice postavljen je pukovnik Dr Vladan Đorđević.
Prvi lekari bili su dr Laza Stevanović, dr Đorđe Dimitrijević, dr Dimitrije popović, dr Rozenberg, dr Janko Sjenkijević, dr Kazimir Staniševski i dr Murel zarobljeni turski lekar.
Vojna bolnica u Nišu
Komentari
Poslednji komentari
Sasa Ignjatovic
05:22 // 27. 11. 2020.
Da li se uvojnoj bolnici mogu obaviti kardioloska pregledi za civilna lica
DOBRILA ARANDJELOVIC
19:01 // 14. 3. 2021.
PA VOJSKA MORA DA SE STARA O SVAKOM PACIJENTU,ONARODU JER SE NA TO ZAKLELA A ZNA I ZA HIPOKRATA.
D.Cirkovic
19:00 // 25. 10. 2013.
Postovani, dali se u vojnoj bolnici radi CT mozga i pluca (u pitanju je karcinom) i dali se placa sa uputom lekara i ako se placa koliko?
Hvala,
S postoovanjem
D.Cirkovic
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.