Vojna parada u Prokuplju
Svečanim defileom ešalona jedinica komande 3. brigde Kopnene Vojske Srbije, od kojih je jedan bio u replici uniforma iz Prvog svetskog rata, egzicirom garde i prikazom najsavremenijeg naoružanja Vojske Srbije, obeležen je Dan 3. brigade Kopnene Vojske Srbije i 100 godina od mobilizacije topličkog „Gvozdenog puka“.
Svečanosti je prisustvovao načelnik geleralštaba Vojske Srbije general potpukovnik Ljubiša Diković, načelnici Topličkog, Jablaničkog, Nišavskog i Raškog okruga, opština, Srpske pravoslavne crkve, MUP-a i više hiljada građana Prokuplja.
- Dragi vojnici, oficiri, podoficiri i građani junačke Toplice, mi danas stvaramo vojsku po meri svih građana Srbije. Budimo dosledni u čuvanju naših tradicija slavnih jedinica i dorasli vremena u kome živimo. Prisustvo ovolikog broja građana nam govori da smo na pravom putu - rekao je u svom obraćanju general potpukovnik Diković.
On je naglasio da je u slavnoj i bogatoj srpskoj istoriji malo jedinica kao što je bio 2. pešadijski puk „Gvozdeni”.
- Odlikovao se hrabrošću, junaštvom i čovekoljubljem izraz Topličana, jer je u najvećem broju popunjem Topličanima - dodao je Diković.
Ovo je prvi defile vojnih jedinica, posle 9. septembra 1934. godine, kada je kralj Aleksandar otkrio, a patrijarh Varnava osveštao spomenik borcima rata od 1912 - 1918. godine koji se nalazi u centru Prokuplja.
Gvozdeni puk
Elitna jedinica nazvana Gvozdeni puk, formirana je 1912. godine u Prokuplju, i to je najodlikovanija srpska jedinica u čije redove je bilo najviše Topličana. Prema istorijskim podacima, uoči Prvog balkanskog rata mobilisan je Drugi pešadijski puk „Knjaz Mihajlo“. Već prvoga dana odazvali su se svi oficiri i podoficiri, kao i 92 odsto redova. Puk je narednog dana krenuo ka jugu i ubrzo stupio u borbe. Jedinica, sastavljena od Topličana, Zaplanjaca i Jablaničana, proslavila se u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, a jedina je od sto pukova srpske vojske dobila naziv „Gvozdeni puk“. U neprekidne ratove od 1912. do 1818. godine krenulo je odavde više od 20.000 vojnika. Kroz bitke na Kumanovu, Bregalnici, potom na Drini i Ceru, kroz albansku Golgotu, pa na Solunskom frontu i u oslobađanju naših severnih krajeva, svaki peti pripadnik Gvozdenog puka ostavio je svoj život, a u prvim borbenim redovima poginula su i tri njegova komandanta.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.