
Zgrada „Haremluka“ koja je deo kompleksa Pašinih konaka u Vranju trebalo bi da bude rekonstruisana nakon čega će se u njoj naći stalna postavka “Vranje kroz vekove” koja će posetiocima predstaviti kulturnu, duhovnu i društvenu istoriju Vranja. Grad traži firmu koja će izraditi projektno-tehničku dokumentaciju za najviše 7 miliona dinara.
Pet godina kasnije, Grad je pokrenuo nabavku za izradu projektno-tehničke dokumentacije za sanaciju, adaptaciju i rekonstrukciju ovog objekta. Izabrana firma tehničkom dokumentacijom treba da obradi sve planirane aktivnosti na konzervatorsko-restauratorskim radovima.
Planirani su radovi na fasadi, rekonstrukcija od temelja do plafona, zamena svih oštećenih drvenih elemenata, nove vodovodne, kanalizacione i elektroinstalacije, postavljanje video-nadzora, rasvete i ostali radovi koji bi trebalo da “ožive” objekat.
Sve to biće priprema za stalnu postavku “Vranje kroz vekove”.
Narodni muzej u Vranju planira da stalnom postavkom u zgradi Haremluka predstavi javnosti i posetiocima kulturnu, duhovnu i društvenu istoriju Vranja. Ovaj način interpretacije istorije Vranja, idejno i materijalno bi se nadovezao na stalnu postavku u zgradi Selamluka. Na ovaj način bi se ostvario sklad između dva objekta Pašinih konaka i povezale celine stalne postavke u obe zgrade – naveli su u dokumentaciji.
Plan je da na spratu budu izloženi kostimi, nakit i predmeti iz svakodnevnog života u Vranju od 18. do 20. veka, a biće izloženi i predmeti iz razdoblja početka 20. veka, kao i Urbanistički plan Vranja iz 1881. godine.
Posebna soba biće namenjena i Prvom svetskom ratu, sa ratnim dnevnicima, mapama, novcem, oružijem i vojnom opremom, ratnim izveštajima, ordenjem, uniformom, a biće mesta i za postavku koja se odnosi na Drugi svetski rat na kojoj će biti prikazani predmeti iz tog razdoblja poput oružja i vojne opreme, fotografija i tekstova.
Jedan deo objekta biće namenjen za “uživanje i merak”, kako bi se posetiocima dočarao način života u vreme kada je zgrada napravljena. Tokom letnjih meseci biće otvorena bašta, gde posetioci mogu probati tradicionalne vranjske recepte, a biće dostupna i za konferencije, prezentacije i svadbena fotografisanja.
Sve to ne bi moglo da se očekuje u skorije vreme jer je Gradska uprava u Vranju tek raspisala tender za izradu projektno-tehničke dokumentacije za rekonstrukciju zgrade. Procenjena vrednost je 7 miliona dinara, a izabrana firma će imati rok od 90 dana da izradi projekat.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0