Vranjski izviđači protiv ekološke katastrofe, potpisan memorandum "Tužna Morava"
Kako bi sačuvali Južnu Moravu, u koju otiču fekalne vode i veliki deo đubreta iz južne Srbije, od potpune ekološke katastrofe, 31 predstavnik lokalnih samouprava, javnih preduzeća i organizacija, prema rečima predstavnika vranjskog izviđačkog Odreda "Zavičaj 1093", potpisao je memorandum “Tužna Morava”.
Oni su, objašnjava starešina Odreda Jovan Kocevski, odredili 7 ciljeva ka kojima bi trebalo da teže svi koji žive u slivu Južne Morave i njenih pritoka, jer su ove reke mnogo zagađenje upravo zbog nemara ljudi.
Prioriteti su, ističe, poboljšanje kvaliteta vode i inicijative za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Nijedan grad uz reku nema sistem za prečišćavanje fekalnih voda. Cilj je i intenziviranje radova na izradi sanitarnih regionalnih deponija, da otpad ne bi ulazio u pritoke, a zatim završio u Južnoj Moravi. Zatim, radovi infrastrukturnog tipa na uređenju vodotoka, izradi obala utvrda, i promocija turističkih potencijala reke - objašnjava Kocevski.
Memorandum koji je bio inicijativa vranjskog izviđačkog odreda je nastavak priče o regati “Tužna Morava” koju su organizovali jula 2016. od Bujanovca do Varvarina.
Klub ekstremnih sportova iz Vranja "Extreme“ je još pre 6 godina, podsetimo, napravio kratak film o pravoj ekološkoj katastrofi na toku reke. Foto: Odred izviđača Vranje
U gornjem toku reke je mala protočnost zbog velikog broja izvala stabala koja su preprečila reku i formiraju se veštačke brane od pet ambalaže. Srednji tok od Leskovca do Aleksinca karakteriše mala pošumljenost obala, jedva 5 do 10 % i intenzivna poljoprivredna proizvodnja sa ogromnom količinom biološkog otpada ili u samoj reci ili na obalama. Od Aleksinca do spajanja sa Velikom Moravom karakteriše zajezerivanje, umrtvljeni tok - dodaje.
Posle izveštaja koji su podneli Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine i “Srbija Vodama”, kaže, sa njihove strane stigla je inicijativa da se pokrene potpisivanje memoranduma. Kako je ranije kazao Kocevski, od nadležnih je stiglo i obećanje da će pare iz evropskih fondova biti usmerene na sanaciju 30 čvorova u gornjem toku Južne Morave.
Predstavljamo neku vrstu savesti donosiocima odluka kada su u pitanju rešavanje problema na vodotocima južne Srbije, kako bismo našim budućim pokolenjima ostavili iole ispravnu situaciju - ističe.
Lokalne samouprave, udružnja i privrednici, kako su naveli iz Odreda, potpisali su memorandum u Nišu, Leskovcu i Vranju. Prvobitno su pozvali 34 lokalne samouprave i 40 udruženja, a kako kažu, ostali će moći da potpišu u narednih mesec dana.
Komentari
Poslednji komentari
sreten
22:45 // 8. 3. 2017.
Trebao bi da dodje na red i problem sa separacijama koje rade bez dozvola, menjaju tok reke i ugrozavaju zemljište i mostove
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.