Za EU po meri građana neophodni i glasovi lokalnih zajednica
Tri niške organizacije civilnog društva, u prethodne dve i po godine, dale su doprinos unapređenju procesa EU integracija u partnerstvu sa lokalnim vlastima, pa su tako pokrenuti projekti za društvo bez barijera, borbu sa disleksijom i proaktivnije zajednice.
Kako kažu organizatori i učesnici projekta “Glasno i jasno o Evropskoj uniji”, proces evropskih integracija najveći broj građana vidi kao političku stvar, gde predstavnici vlasti sprovode utvrđene mere radi pristupanja EU.
Reforme u društvu, koje podrazumevaju usvajanje EU vrednosti i koje bi trebalo da sprovode i sami građani, nisu dovoljno vidljive u javnosti.
Napredak u procesu pristupanja EU ne možemo da merimo na osnovu broja otvorenih poglavlja, već na promenama u društvu. Kvalitet promena i njihov uticaj na građane merimo i razvojem funkcionalnih institucija koje odgovaraju potrebama građana - kažu organizatori.
U prethodne dve i po godine šesnaest organizacija je, u partnerstvu sa lokalnim vlastima i građanima, dalo doprinos unapređenju procesa EU integracija kroz aktivan angažman na kreiranju i razvijanju javnih politika na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, a među njima su i tri niške organizacije.
Zajedno za pristupačnost – za Niš bez barijera!
Niški Odbor za ljudska prava javnim zagovaranjem uticao je na usvajanje budžetske odluke kojom se za 2019. godinu 5.700.000 dinara namenjuje za ugradnju dva lifta i pristupne rampe na dve osnovne škole i na jednoj gimnaziji u Nišu. Prve škole gde će se ovo realizovati su OŠ „Branko Miljković“ i Gimnazija „9. maj“.
Značajan doprinos zagovaranju dale su i same osobe sa invaliditetom, odnosno neformalna Koalicija za pristupačnost.
Ono na čemu će Koalicija insistirati jeste da se sredstva utroše za ono za šta su i namenjena kako se ne bi ponovila situacija od pre sedam godina. I tada je deo budžeta bio predviđen za poboljšanje pristupa školama, ali konkretnih rezultata nije bilo.
Heroji uče drugačije – za Niš bez diskriminacije!
Disleksija testiranje; foto: Nauči meKroz inicijativu Heroji uče drugačije organizacija Nauči me bavila se decom sa disleksijom.
Ideja je bila da na nivou grada Niša obezbedimo besplatne preglede u okviru sistematskog pregleda u III razredu osnovne škole, kako bi i deca i roditelji, ali i njihovi nastavnici, prepoznali da se radi o specifičnom stanju i na taj način pružili podršku deci koja se sa disleksijom rađaju - navode.
Do sada je test na disleksiju besplatno sproveden u 15 škola.
U saradnji sa dr Mejrom Kijac, stručnjakinjom sa višegodišnjim iskustvom u radu sa decom sa disleksijom, o disleksiji i njenom dijagnostifikovanju organizovali smo edukaciju za 20 pedagoga škola i radnika u Domu zdravlja - dodaju.
I dalje rade na institucionalizaciji ovog testa.
Za proaktivnije zajednice!
Organizacija Proaktiv se bavila temom Mladi i politike zapošljavanja na teritorijama sa najvećim stopama nezaposlenosti u Srbiji, a to su Niš, Aleksinac, Blace, Svrljig i Prokuplje. Ova organizacija učestvovala je u izradi Lokalnog akcionog plana za mlade 2019–2023. u Prokuplju, dok je u Blacu organizovala konferenciju Mladi u poljoprivredi i radionicu Žene u poljoprivredi.
Mladi i zapošljavanje; foto: ProaktivTakođe, pomogli su osnivanje blačkog festivala vina i domaće hrane TOP Wine Fest.
Gradu Nišu uputili smo dve preporuke za razvoj start-up okruženja, a usvojena je i naša preporuka o bespovratnoj pomoći preduzećima u okviru coworking prostora, kao i preporuka da grad plaća kamate na kredite za razvoj malih preduzeća. Osim toga, uradili smo i dve studije o obrazovanju, zapošljivosti i mobilnosti mladih u Nišu - navode.
U Svrljigu su predstavnici Proaktiva izradili brošuru za promociju turističkih potencijala.
Očekivani rezultati su povećan broj domaćih i stranih turista, što dodatno podstiče razvoj ekonomije i preduzetništva, mogućnost za razvoj turizma i nove ugostiteljsko-turističke inicijative - istakli su iz Proaktiva.
U Aleksincu je održano 12 edukacija za zapošljavanje mladih, gde je osnovan i Omladinski fond.
Konferencija „Glasno i jasno o Evropskoj uniji“ održava se u utorak, 28. maja, u Beogradu. Svečano će je otvoriti Mateja Norčič-Štamcar, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji. Ona je završni deo projekta „Glas zajednica o EU integracijama: Podsticaj dijalogu OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika“.
Projekat realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva koji predvodi Trag fondacija u saradnji sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, Media i reform centrom Niš, Forumom civilne akcije FORCA, Evrokontaktom, Centrom za razvoj civilnog društva, Timočkim omladinskim centrom, Edukativnim centrom Kruševac i Proaktivom.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.