Za prvih 8 meseci bespravno posečeno preko 900 kubika državne šume u Toplici
Za prvih 8 meseci ove godine u Šumskom gazdinstvu Toplica koje se na teritoriji Prokuplja, Blaca, Kuršumlije i Merošine prostire na površini od oko 68.514 hektara, bespravno je posečeno 914,88 kubnih metara šume. Prema zvaničnim podacima, u državnim šumama na teritoriji Topličkog okruga prošle godine je bespravno posečeno 1.447 kubnih metara drveta.
Radi se o bespravno posečenoj šumi u vlasništvu JP Srbijašume, odnosno Šumskog gazdinstva Toplica u Kuršumliji, a procena je da se u privatnim šumama na godišnjem nivou poseče minimum 5 puta više kubika nego u državnim šumama.
Krađa šuma u Srbiji se pre svega dešava u privatnim šumama koje nemaju čuvare, video nadzor i koje se ne obilaze redovno. To su najčešće šume u ruralnim područjima, udaljene od naselja i u kojima nema stanovnika. Vlasnici privatnih šuma su inače dužni da svoje šume sami obezbede i čuvaju, to nije u našoj nadležnosti – kažu u JP Srbijašume.
U preduzeću Srbijašume naglašavaju da imaju organizovanu čuvarsku službu koju čini 624 čuvara šuma raspoređenih u 67 šumskih uprava koji su svakodnevno u šumama na terenu, pa je nelegalna seča u državnim šumama svedena na najmanju moguću meru. Preko 900 kubika bespravno posečeno od početka godine; Foto: Lj. M.
Po pitanju nelegalniih seča mi raspolažemo preciznim podacima samo za nelegalne seče u državnim šumama. Za prvih 7 meseci ove godine bespravno je posečeno 3.917 kubika drveta, a na godišnjem nivou je to obično u proseku oko 8.000 kubika. Novčane kazne na bespravnu seču šume kreću se od 300.000 do 3 miliona za pravno lice, 100.000 do 500.000 za preduzetnika i do 100 hiljada za fizička lica – ističu u JP Srbijašume.
Kažu i da je obaveza čuvara Srbijašume da, ukoliko uoče krađu u privatnoj šumi, to prijave policiji, a zatim izađu na teren, premere, utvrde vrednost posečene šume i te podatke predaju šumarskom inspektoru.
Najviše se krade duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom
Najveća šteta šumama u Toplici se pravi duž administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, na potezu između opština Kuršumlija i Podujevo. Na tom delu u dužini od preko 100 kilometara teren je nepristupačan, pa je šumske krađe vrlo teško otkriti i kontrolisati.
Šumari na tom terenu kažu da su šumokradice koje dolaze uglavnom sa druge strane administrativne linije iz opštine Podujevo dobro opremljeni kako prevoznim sredstvima, tako i motornim testerama i drugom opremom, pa se krađe izvode brzo i teško ih je uhvatiti na delu.
Osim ovog dela kuršumlijske opštine, na udaru šumokradica su i šume na teritoriji Prokuplja, kao i u opštinama Blace i Merošina.
Komentari
Poslednji komentari
He he
15:58 // 12. 9. 2020.
Pa zna se ko je najveci drvar u Niš.Samo sad na poziciji da uzima proviziju...Ne mora da seca kao pre neku godinu. Dobro je da ima neko drvo i oko opštinu pantalej,dok ne padne mrak...
niko ne može da zaštiti sopsvenu šumu ako šumari i saobraćajci rade protiv interesa vlasnika šuma
08:52 // 12. 9. 2020.
Svako drvo koje se ukrade mora i da se preveze. Našim putevima jezde pretovareni kamioni, Mihajlovićku i Stefanovića boli uvce zbog uništavanja puteva i opasnosti u saobraćaju. Da postoje na putevima ekipe sačinjene od saobraćajca, vagara i šumara, koji su nepodmitljivi, efikasno bi se stopirala krađa šume. Kaznom se sve rešava, ali dok svi na javnom kazanu muljaju, bez mogućnosti dobijanja otkaza
Deda
07:15 // 12. 9. 2020.
Kod mene u komsiluk ima jedan prike sto ubi dusu zimi, greje se na djubre idaske. Duvaniste usmrde. A kuca ko vila. Da ne verujes. Drva koristi od takvi sto bespravno seku. A ti deda Milutine placa struju kad si lud! Ko te šmirgla!
da je jedini bilo bi dobro
18:02 // 12. 9. 2020.
ali na Duvaništu, u kućerinama, sam Bog zna šta sve ne izgori. Kućerdače, vozni parkovi, a ložišta ko zna koliko guma, motornog ulja, iverice, tekstila i uglja progutaju i ako imaju svi mogućnost priključka na gradsku gasovodnu mrežu. Dobro situirani, mnogi akademski građani, ali nema u tintari ništa što bi ih navelo na razmišljanje šta čine sopstvenoj deci, sebi, sugrađanima.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.