Zabrana pušenja dobra po zdravlje, loša za ugostitelje?
Ukoliko budu usvojene izmene Zakona o kojima bi trebalo da se odlučuje tokom ove godine, potpuno će biti zabranjeno pušenje u kafanama, barovima i kafićima. I dok srpski ugostitelji tvrde da će im to doneti propast, iskustva drugih zemalja govore drugačije.
Izmenama Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koje bi trebalo da stupe na snagu tokom 2016. godine, Srbija bi se pridružila evropskim zemljama u kojima se beleži trend pooštravanja zabrana.
Kada je reč o restoranima i barovima, zakonodavstvo u Evropi je prilično šarenoliko. Najstroža pravila imaju Mađarska, Bugarska, Španija, Irska i Britanija u kojima je apsolutno zabranjeno pušenje u kafićima i restoranima, kao i svim zatvorenim radnim prostorima.
foto: pixabay.comLiberalnija pravila su, recimo, u Austriji, gde postoji polovična zabrana u kafićima i restoranima, u onim manjim od 50 kvadratnih metara moguće je pušiti, dok je u većim moguća izdvojena prostorija za pušenje. U Estoniji u ugostiteljskim objektima važi zabrana pušenja, osim u posebno dizajniranim prostorijama u kojima nije dozvoljeno služenje i konzumiranje pića i hrane.
Bez dozvoljenog pušenja manji promet?
U niškom Udruženju ugostitelja kažu da im zabrana pušenja može doneti samo štetu i apeluju na nadležne da dobro razmisle koji će to imati uticaj na ekonomiju,
To je strašno. Pored svih drugih dažbina, inspekcija i nameta, ovo je još jedan udarac. Razumem da će zdravlje naroda možda bude u boljoj situaciji, ali to će biti veliki problem za ugostiteljstvo. Da li je neko preračunao koliko će to da košta? - pita Dejan Ilić iz Udruženja ugostitelja.
Kako ga neki zovu "kavez" za pušače u Dizeldorfu; foto: Bruno.T71/flicker.comOn procenjuje da bi se prihodi ugostitelja drastično smanjili, i to nekima čak i do 70 %.
Neki vlasnici kafana, kako sami kažu, ostali bi i bez vernih gostiju iz Bugarske koji dolaze u Niš upravo jer mogu da se provesele, popiju i druže u restoranima gde je dozvoljeno da zapale cigaretu, pošto je to u njihovoj zemlji zabranjeno.
I fizičko odvajanje prostora za pušače i nepušače bi umanjilo prihode, jer ti lokali ne bi bili isti, a i to bi bio dodatan trošak - kažu niški ugostitelji.
S druge strane, nekoliko studija za koje Evropska komisija kaže da imaju kvalitetnu i pouzdanu metodologiju, pokazalo je da politika zabrane pušenja na određenim mestima nije imala negativan uticaj na restorane, barove i druge delove ugostiteljskog sektora. Međutim, ističu da su tu izuzetak kockarnice.
Istraživanja su pokazala da je njihov efekat neutralan na ugostiteljske objekte i da posle nekog vremena bivaju prihvaćeni.
Sobe za pušenje uobičajene na aerodromima; foto: Michael Coghlan/flickr.com15 članica EU prijavile su da postoji podrška stanovništa za politiku zabrane pušenja na javnim mestima. Podrška takvom zakonodavstvu je u Italiji, recimo, porasla od 83 % u 2001. godini na 93 % u 2006. godini.
Dosadašnje zabrane smanjile broj pušača
Takozvano smoke-free zakonodavstvo počelo je da se primenjuje u Evropi od 2003. godine, i to prvo u Italiji i Irskoj.
Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u Srbiji je donet 2010. godine i njime je potpuno zabranjeno pušenje u zatvorenom radnom prostoru u zdravstvenim, obrazovnim, kulturnim ustanovama, prostorijama lokalne i državne uprave i sličnim institucijama, dok je negde to dozvoljeno, ali u prostorijama posebno namenjenim za pušenje.
Tim zakonom napravljen je ustupak ugostiteljskim objektima, pa je u lokalima većim od 80 kvadratnih metara bila dozvoljena podela prostora na pušački i nepušački deo.
Načelnik Centra za promociju zdravlja Insituta za javno zdravlje Niš Čedomir Šagrić kaže da ima koristi od dosadašnje zakonske regulative jer je 14% pušača smanjilo broj popušenih cigareta u toku dana, dok je njih 13 % prestalo da puši.
Došlo je do pada izloženosti duvanskom dimu u školama i fakultetima sa 44 % u 2010. godini, neposredno pre stupanja Zakona na snagu, na 7 % u 2014. godini. Na radnim mestima izlođenost je opala od 45 % na 31% - kaže Šagrić.
Međutim, izloženost u ugostiteljskim objektima se smanjila tek 8 %. On napominje da odvojeni prostor za pušače i nepušače, kao ni posebne prostorije za pušenje, čak i kad imaju ventilaciju, nisu efikasno rešenje i ne pružaju zaštitu.
Prema rečima Šagrića, potpuna zabrana pušenja u zatvorenim prostorima ne samo da bi u Srbiji smanjila broj smrti koje su posledica upotreba duvana za 10 %, već ima i preventivno delovanje.
Na decu utiče tako da ne započnu pušenje jer to ne mogu bilo gde da zapale cigaretu, a na odrasle koji puše da ostave pušenje, smanje broj cigareta i posvete se zdravom načinu života - objašnjava Šagrić.
U Evropskoj uniji opada izloženost duvanskom dimu u barovima i restoranima; foto: europa.euStudije koje su rađene u zemljama članicama EU pokazuju da su zakoni koji ograničavaju mesta gde se može zapaliti cigareta donose dobro generalnom zdravlju stanovništa. Primer Italije pokazuje da se znatno smanjio broj srčanih udara, a mnogim zemljama manje je i moždanih udara.
Pozitivni efekti vide se i po manjem broju obolelih od malignih i respiratornih bolesti koje su povezane sa upotrebom duvana ili udisanjem duvanskog dima.
Srbija među rekorderima po broju pušača
Srbija je pri samom vrhu po stopi pušenja među članicama EU - puši 34,7 odraslih, a “bolji” od Srba su Bugari sa oko 35 % pušača i Grci sa 38 %. Prema poslednjim istraživanjima, najmanja stopa pušača u Evropi je u Švedskoj 11 % i Finskoj 19 %,.
Istraživanje koje je u 2015. godini radio Eurobarometar pokazuje da postoji trend opadanja broja pušača širom Evrope i da je u odnosu na 2012. godinu udeo pušača sa 28 % pao u na 26%.
Južne vesti će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Pokušaćemo da vam kroz više različitih priča prikažemo gledišta o EU građana sa juga, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Komentari
Poslednji komentari
shaft
17:58 // 9. 2. 2016.
Kakva igra,pod pricom da je to jedan od zakona koji"Evropa trazi"bacena je koska narodu da se glozi i ujedno zamajava.Cim se lose zivi,podeli raju!Vazno je sve to oko pusenja,ali to je 47 stvar koju treba doneti,sta sa organizovanim kriminalom,sudstvom,socijalom,Kosmetom...
Velja
16:56 // 9. 2. 2016.
Dati pravo izbora, hoćeš kafić sa dozvolom pušenja - veći porezi, hoćeš bez - poreske olakšice i molim lepo, svako će da odluči šta mu se isplati... Nego, uvek je bolja zabava u ovim prvim kafićima, to vas boli nepušači ;)
mila
07:36 // 10. 2. 2016.
Osim toga pusenje u kaficima nije problem, veci problem je pusenje ulicom. Svi kao trofej nose cigaretu u rukama i pustaju izduvne gasove, to treba zabraniti a kaficima dozvoliti izbor. Bitnije je kad dete vodim ulicom da ne mora iza nekog nesavesnog da udise njegove izduvne gasove.
Milan Mitrovic
14:17 // 9. 2. 2016.
I argument da ce gubiti prihode ako bude zabranjeno pusenje ne stoji u slucaju da je pusenje zabranjeno svuda. Stoji samo ako se primenjuje selektivno.
Ako nemaju izbora izmedju pusackih i nepusackih lokala to onda nece uticati na konacni izbor.
A ljudi sigurno nece sedeti kuci umesto izlaska jer to nije uporediva alternativa.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.