“Zakon da osigura smene funkcionera u sukobu interesa”
Ukoliko budu usvojene izmene predviđene nacrtom novog Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, funkcioneri za koje bude utvrđeno da su u sukobu interesa, moraće da budu smenjeni, kažu iz Agencije na konsultativnom sastanku u Nišu.
Agencija je, nakon konsultativnih sastanaka u Beogradu i Novom Sadu, organizovala i jedan u Nišu na kome su predstavnici civilnog društva i medija govorili o problemima sa kojima se susreću kada je reč o kontroli rada javne vlasti.
Kako je na sastanku istaknuto, jedan od vodećih problema jeste to što preporuke Agencije za razrešenje onih koji su u sukobu interesa nisu obavezujuće, pa se dešava da lokalne skupštine ne izglasaju smenu funkcionera koji bi trebalo da bude smenjen.
Time se, kako su naveli neki od učesnika, obesmišljava rad Agencije i šalje poruka funkcionerima da "slobodno mogu da budu u sukobu interesa".
Načelnica Odeljenja za rešavanje sukoba interesa u Agenciji Verka Atanacković kaže da bi ovo u budućnosti moglo da se promeni.
U nacrtu novog zakona je predviđena odredba u kojoj idemo ka tome da su organi vlasti dužni da postupaju po preporuci za razrešenje. Videćemo kako će to biti na radnoj grupi, ali na tome radimo. S druge strane, usvajanjem takve odredbe, ukoliko ne postupe po preporuci Agencije, to će sa sobom povući prekršajnu odgovornost - kaže Atanacković.
Verka Atanacković; foto: FB strana "Media i reform centar"I Vladan Joksimović, zamenik direktora Agencije, kaže da način na koji se funkcioneri odnose prema sukobu interesa govori o tome da li svoju funkciju shvata kao brigu o javnom interesu građana kojima treba da polaže račune, ili kao brigu o svojim privatnim interesima.
Inače, na sastanku su učestvovali i predstavnici civilnog društva iz Niša - Mladen Jovanović iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju i Ivan Topalović iz organizacije “Proaktiv”, koji su govorili o svojim iskustvima i problemima sa kojima se susreću pri kontroli rada organa javne vlasti.
Kako su rekli, neophodno je raditi i na edukaciji građana o korupciji i sukobu interesa, ali i na tome da se građani upoznaju sa time ko su ljudi koji ih predstavljaju ne samo u republičnom nego i u lokalnim parlamentima.
Komentari
Poslednji komentari
Kalča
13:20 // 1. 6. 2016.
Zašto je zabranjeno članovima LAF-a da prisustvuju ovom "konsultativnom" sastanku? Zar se protiv korupcije "bore" samo članovi salonskih NVO? Ići niz dlaku vlastima, boreći se, naizgled, protiv korupcije, je odavno viđen metod zabašurivanja korupcije od strane koruptivnih vlasti, koji je preporučen "antikoruptivnim" NVO.
Alex
07:54 // 1. 6. 2016.
Ko ce biti prekrsajno odgovoran? Odbornici, poslanici pojedinacno? Posto samo oni mogu da smene nekoga ko je na Skupstini izabran. Nije ovo bas jednostavna problematika, ali svakako treba naci nacin, da nam se raznorazne "guske" ne bi smejale u lice...
Boka
05:59 // 1. 6. 2016.
Ma samo nam edukacija fali,zna narod sve nego mora da trpi i cuti
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.