Završena ovogodišnja istraživanja Pločnika
Završena su ovogodišnja iskopavanja u neolitskom nalazištu Pločnik kod Prokuplja čiji je cilj potvrda pretpostavke da su počeci obrade metala u ljudskoj istoriji upravo na ovom lokalitetu.
Objavljujući završetak ovogodišnjih iskopavanja u neolitskom nalazištu Pločnik, arheolozi su kao najznačajnije otkriće naveli pronađenu bakarnu minđušu.
Pored minđuše, koja pokazuje da je civilizacija u Pločniku, 7.000 godina pre nas veliku pažnju posvećivala nakitu, pronađena je i kamena sekira, veliki broj keramičkih posuda i alatki od bakra.
- To je i još jedan dokaz da je bakar na ovom prostoru bio uobičajeni metal, jer je minđuša izgubljena uz sam objekat koji smo otkrili i proučavali ove godine. Ostaje samo da se utvrdi odakle je dolazio taj bakar i da li je moguće da se on vadio u nekom od okolnih rudnika. To će biti i osnovni zadatak za istraživanje naredne godine - kaže direktor narodnog muzeja „Toplice“ arheolog Julka Kuzmanović - Cvetković.
Ona pojašnjava da su istraživanja završena, ali će se obaviti i prospekcija terena.
- Tim geofizičara iz Nemačke snimiće celokupan teren, odnosno svih 120 hektara nalazišta i to će nam pomoći da naredne godine možda pronađemo groblje. Za nas je to najveći izazov, jer će nam otkriti kako su izgledali ljudi tog doba - dodaje Julka Kuzmanović - Cvetković.
Neolitsko nalazište Pločnik od maja meseca je pod zaštitom države kao spomenik kulture i predstavlja jedno od najznačajnijih nalazišta u Evropi, jer je do sada uvršteno da je sa ovog područja počela da se razvija metalurgija.
Pločnik je 7.000 godina pre nas bio centar prerade bakra, što je promenilo dosadašnja verovanja da se bakar prvo proizvodio na Bliskom istoku.
Komentari
Poslednji komentari
ВЕЛИКИ ПОТОП пре 7521
21:10 // 8. 2. 2013.
Још један доказ да је на Балкану настала ВИНЧАНСКА цивилизација (као наставак Лепенског вира) најстарија цивилизација за коју су пронађену трагови и која је трајала 5000 година..
Међутим на западним обалама Црног мора су пре 10.000 година живели преци Винчанаца (а можда и наши), који су после ВЕЛИКОГ ПОТОПА (због изливања Средоземног у Црно море), уз Дунав населили и Поморавље и Шумадију (безбедно и плодно земљиште),
и створили Винчанску цивилизацију, од када и почиње бројање времена..
Зато су Јужни словени (а после и Немањићи и Византија), користили стари Јужнословенски (КОЛО ВЕНСКИ) календар који је почињао 5508 година пре Христа.
Rodoljub
11:08 // 17. 10. 2012.
jutros su osvanuli linkovi na ovu temu. Ima li istine u ovome ili je opet spinovanje
http://gradnis.biz/vesti/2012/10/16/otkrivena-dzinovksa-lobanja-kod-prokuplja/
milenica
00:14 // 17. 10. 2012.
Naravno da treba iskoristiti svaki potencijal u toplickom kraju. I naravno da treba sto vise pisati o ovakvim projektima. Svakako, drzava bi se morala cesce prisecati da joj granice nisu sancevi oko Beograda vec da i taj toplicki kraj kao i citav jug jesu njena teritorija. Te, kad ubire dazbine odavde mogla bi nesto i uloziti. Pod uslovom da ,, nesto,, nisu kosti i budjav hleb sto preostane gospodi iz prestonice...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.