
Zbog velikih poplava koje su 2015. godine zadesile Srbiju, a koje su pokazale da nema dovoljno stručnjaka u toj oblasti, kako bi stvorili kadar koje može reagovati u takvim situacijama, Univerziteti u Nišu, Beogradu i Novom Sadu su kreirali novi zajednički master akademski program – Erozija zemljišta i prevencija od bujičnih poplava. Prvi konkurs za ovaj master program je raspisan, prijava počinje 14. septembra, a studije su besplatne.
Ovakav master program biće prvi put dostupan akademcima, a zajednički će ga realizovati niškui Fakultet zaštite na radu, beogradski Šumarski fakultet i Poljoprivredni fakultet iz Novog Sada.
S obzirom na to da je master program nastao kao rezultat dugogodišnjeg problema sa bujičnim poplavama koji je prisutan i u regionu, studenti iz Banja Luke i Sarajeva moći će takođe da konkurišu, objašnjava rukovodilac projekta na Univerzitetu u Nišu Slobodan Milutinović.
To nije problem koji je vezan samo za Srbiju, nego je vezan i za ceo region. Tako da smo želili zajedno sa ljudima iz regiona koji se takođe bave sličnom problematikom, da akreditujemo jedan zajednički studijski program, pogotovo što oni to nisu imali u svojim kurikulumima – kaže Milutinović.
Osim što ih je situacija u kojoj je ceo region bio zahvaćen poplavama navela da krenu sa realizacijom projekta, ključna ideja bila je da obezbede obrazovanje ljudima koji bi preventivno reagovali u situacijama, kojih će po rečima Milovanovića zbog klimatskih promena biti još više, pa je stručno usavršavanje iz ove oblasti preko potrebno.
Može se očekivati da se broj takvih događaja poveća, a mi osim beogradskog Univerziteta i Šumarskog fakulteta koji se bavi bujičnim poplavama, nismo imali takvo inženjersko usmerenje. Pogotovo nismo imali nešto što je bilo zajedničko – kaže Milutinnović.
Zainteresovani kandidati moći će da podnose svoje prijave od 14. septembra do 5. oktobra u studentskoj službi Šumarskog fakulteta u Beogradu, a zajednički master trajaće dva semestra.
Zajednički master program namenjen je svim kandidatima koji imaju završene osnovne ili master studije tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih nauka, a biće primljeno ukupno 40 njih , odnosno po 8 studenata sa Univerziteta koji učestvuju u realizaciji programa, stoji na u tekstu konkursa.
Prva godina studija finansiraće se iz budžeta ERASMUSA-a.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Master programe nazvati : „Lopate u ruke i džakove sa peskom na rame“ !
Smuk, mogu i po dva komada istovremeno ispod “ miške“.Pa pogledaj kako su zadrigli i zarezali vratove kao volovi, a i neka vežbaju, trebaće im uskoro
Kako bre nema strucnjaka? Petar SNS obrazuje ljude svih sojeva po pijacama niškim. Vi kazete nema strucnjaka. Eto Perica je strucnjak za skupljanje clanarina od preminulih lica koja se predaju nekome iz stranke. Kad oni osmisle nesto ovako, poplave su za njih nista, ima da rese oni to parkiranjem autobusa sa mitingasima na obali reke i gotovo.
3. „I s’ pjesmom na usnama“… „da nam živi , živi rad“ !
2. I bez prijemnog ispita upisivati zainteresovane !
3. Primati isključivo drugove članove iz populacije od 700.000!
Otkud pa sad ovo?! Zar Šizoje više puta ne izjavi da smo za ovakve situacije uvek spremni, učinili sve, najbolji do sada…?!
@Čudesni … : Dezavuišu ga , blokišu mu saznanja o stvarnom „Zlatnom dobu“ – prvi njegovi saradnici i „klani“… ili beše „klanovi“! Oko njega i sa njim – sve iskvareni a „on“ jadnik… i „Tviter“ ga otpisá !
Prevencija. Prevencija je, valjda, jedini fundamentalni način sprečavanja tj. rešavanja problema. Učili su nas da je mnogo bolje sprečiti nego „lečiti“. To treba da bude ideja vodilja ne samo za pitanje erozije i poplava već i za ostale ekološke probleme. Zar ne postoje, već, studijski programi koji obradjuju ova pitanja sa svih aspekata – prirodni, tehničko-tehnološko-inženjerski?
Šumari, poljoprivrednici i zaštitari da rešavaju poplave… Ma mož’ misliti… To je posao za građevinske inženjere, hidrotehničkog i hidro-konstruktorskog usmerenja…
Da se osnuju i master studije za eroziju morala društva, sa smerom zaštita od naprednog radikalizma i lopovluka.