Zbog "lošeg priliva u budžet" Niš se ponovo zadužuje
Iako je Grad Niš već opterećen kreditom od 2 milijarde dinara, zbog finansijskih problema i obustave isplate mesečnih transfera od strane Republike zbog blokade računa škola, gradsko rukovodstvo odlučilo se na novo zaduženje - od 300 miliona dinara.
Kako je objasnio zamenik gradonačelnika Ljubivoje Slavković, ovaj kredit za tekuću likvidnost, koji se vraća iste godine, poslužiće "kao podrška budžetu u naredna 3 do 4 meseca" i biće i podignut i realizovan već u februaru.
Očito je da priliv iz budžeta neće podmiriti obaveze koje je nametnuo RINO sistem. Kredit će poslužiti i za mnoge obaveze prema javnim preduzećima koje će dospeti u međuvremenu - kaže Slavković.
Kada je za ovaj kredit bila ostavljena pozicija u budžetu, u decembru 2015, gradonačenik Zoran Perišić je rekao da je to "potencijalni kredit" koji bi se "možda podigao" tokom 2016. godine.
Podsetimo, u februaru prošle godine podignut je kredit od 2 milijarde dinara, kako je tada objašnjeno, za vraćanje postojećih kredita i kapitalne investicije. Pošto je uzet sa "grejs" periodom njegova otplata, koja će trajati 10 godina, treba da počne naredne.
Kredite za tekuću likvidnost ovo gradsko rukovodstvo podizalo je i 2013. i 2014. godine, prvi put 340, a drugi - 335 miliona dinara.
"Za blokade računa škola krivi loš priliv i RINO sistem"
To što su računi škola u blokadi jer im Grad Niš duguje novac za troškove, što je izazvalo da Republika obustavi redovne uplate Gradu, zamenik gradonačelnika Ljubivoje Slavković opravdava lošim prilivom budžeta i problemima zbog novog RINO sistema naplate.
Prema njegovim rečima, školama je danas uplaćeno 15 miliona dinara i očekuje se da će mesečni transfer, koji iznosi nešto manje od 60 miliona dinara, stići za 5 do 6 dana.
I pored problema za koji opozicija kaže da se Nišu događa prvi put u istoriji, Slavković tvrdi da "finansijska situacija nije neobična u odnosu na poslednjih 10, 15, pa i 20 godina".
U prva 3 meseca prilivi su problematični, a s druge strane je Vlada proširenjem RINO (Registar izmirenja novčanih obaveza) sistema stvorila obavezu Grada Niša da na vreme izvršava obaveze - kaže Slavković.
Kako pojašnjava, država je RINO sistem, po kom obaveze moraju da se izmiruju u roku od 45 dana, uvela u drugoj polovini prošle godine, ali je od 1. januara on proširen na obaveze lokalne samouprave prema školama i javnim preduzećima.
I sad imamo situaciju da Grad ne može da redovno servisira obaveze, a primenom Zakona o budžetskom sistemu došlo je do privremene obustave transfera iz republičkog na gradski budžet zbog blokade osnovnih i srednjih škola - priča Slavković.
"Problem su jubilarne nagrade, ne tekuči računi škola"
Do blokade računa škola, prema Slavkovićevim rečima, doveo je iznos od 25 miliona dinara, a iz budžeta je za jubilarne nagrade nastavnika, koje im inače sleduju zakonski, plaćeno oko 40 miliona dinara.
Nisu im bile isplaćene, pa su tužili i više od 10 miliona je dato za sudske troškove. Znamo da je to zakonska obaveza ugovorena Kolektivnim ugovorom, ali Grad u njegovom pravljenju nije učestvovao - kaže Slavković.
Ističe da je siguran u to da se redovno izmiruju obaveze koje se tiču plaćanja troškova za, na primer, struju, vodu i grejanje.
Komentari
Poslednji komentari
OBAVESTENJE
08:30 // 4. 2. 2016.
Obavestavam zamenika gradonacelnika grada Nisa da je program RINO poceo da se primenjuje od 01.04.2013.godine,sto bi u prevodu znacilo SKORO 3 GODINE.
Neznanje, laz ili nesto trece.......
Dr.Pravdić
11:07 // 4. 2. 2016.
@obaveštenje.Od svega po malo, po potrebi!!
marko
19:42 // 3. 2. 2016.
Da je Miloš gradonačelnik ne bi dizali kredite
shaft
18:26 // 3. 2. 2016.
Zaminik i saradnik nasmejani,opusteni,kredit nek vracaju nasa deca,samo im dugove ostavljamo!Treba mnogo da mrzis Nis,da bi mu ovo radio!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.