Zbog spasilačke vežbe oštećen jedini niški semafor koji pokazuje vreme dolaska autobusa
Ekran koji pokazuje vreme dolaska sledećeg autobusa nekada je stajao na Trgu kralja Milana. Sada je tu samo njegovo postolje, a displej je, kako kažu u Direkciji za javni prevoz, na popravci, jer je oštećen pred spasilačku vežbu koja je održana u centru grada pre dva i po meseca. I pored godina najavljivanja da će se ovakvi ekrani "umnožiti", što je praksa u evropskim država, Niš i dalje ima samo taj jedan, trenutno pokvaren.
Problem je bio što je bina montirana na mestu gde je bio ekran. Prilikom skidanja, tvrde u Direkciji za javni prevoz, radnici Parking servisa su oštetili jedini niški ekran, pa je sada na popravci. Bina montirana na mestu gde je bio ekran; foto: JV/J. A.
Čekamo neki deo da stigne, pa da to vratimo. Parking servis je to demontirao i on će da nadoknadi tu štetu - rekli su u Direkciji.
Kako se sve dogodilo i kolika je šteta zasad se ne zna, jer iz Parking servisa još ne odgovaraju na ova novinarska pitanja.
Pre dve i po godine ovaj ekran je postavljen u centru Niša. Tom prilikom najavljeno je da će iz kase svih građana biti izdvojen novac za postavljanje još nekoliko njih, ali to se do danas nije desilo. Problem je nastao jer su se javili, kako navode u Direkciji za javni prevoz, “alternativni vidovi finansiranja”. Tako je ponovo aktuelna priča da se stajališta povere marketinškim agencijama, ali se ta ideja i dalje, prema rečima portparola Nenada Stankovića, vodi pod “možda”. Sad i nekad; foto: JV/M.J. i V.M.
Postoji interesent da se kompletna stajališta, koja bi bila kompletno opremljena, daju firmama i tu bi bio i taj semafor koji pokazuje kada dolazi sledeći autobus. Još su sve opcije otvorene. Prvi je plan bio da se finansira iz budžeta, a onda se stalo sa tim, jer postoje ti alternativni vidovi finansiranja. Grad treba da sprovodi te procedure, tako da ne znamo kada bi trebalo da bude - ispričao je Stanković.
Ukoliko se pak izjalovi poveravanje stajališta nekoj marketinškoj agenciji, pojašnjava Stanković, sledeća opcija je apliciranje kod Ministarstva saobraćaja i infrastrukture za dodelu para za nekoliko ekrana.
U EU vreme dolaska autobusa proveravaju i na ekranu i na internetu
U većini evropskih zemlja ekrani na stanicama, gde piše za koliko stiže koji autobus, nisu novina. Ipak, sem na ovaj način, oni koji putuju gradskim prevozom imaju još načina da saznaju koliko će čekati. U Valensiji svaka stanica ima svoj broj i ime; foto: JV/A.S.
Tako je recimo na sajtu firme zadužene za gradski prevoz u Valensiji potrebno samo ukucati ime ili broj autobuske stanice i liniju. Sem ove olakšavajuće okolnosti, postoji i kalkutor dužine puta za najčešće korišćena prevozna sedstva, a postoji i mogućnost upravljanja elektronskom karticom za prevoz.
U Nišu je realnost uvesti uživo praćenje autobusa, smatra aktivista i programer Miloš Bošković, jer svi imaju GPS, što je najzahtevnije u celom procesu formiranja ovog servisa. Kalkulatori dostupni na početnoj strani sajta preduzeća za prevoz iz Valensije; foto: print screen
Već je najveći deo infrastrukture postavljen, jer svi autobusi imaju GPS, Direkcija uvek zna gde su njeni autobusi, ali to nije javno dostupan podatak. Bio je dostupan pre 10 godina, ali pola autobusa nije imalo GPS i to nije ličilo ni na šta. Sada imaju svi i samo treba da odrade poslednji korak, da se povežu sa Guglom, to su još neke tehničke akcije koje treba da se odrade da bi to proradilo - ispričao je Bošković.
Podsetimo, odnedavno se Niš nalazi u mreži Gugl tranzita - građanima i turistima Gugl mape pomažu da se lakše snađu u gradskom prevozu, jer im prikazuje koje linije vode do kojih lokacija i koliko često ti autobusi idu. Uslovi u samim autobusima bi pak trebalo da se poboljšaju od februara naredne godine, što su najavljeni uslovi novog tendera za gradski prevoz.
Komentari
Poslednji komentari
Snezana Stojic
14:02 // 7. 9. 2019.
U Beogradu je to lepo uradjeno preko poruke ,na svakoj autobuskoj stanici
Ja
09:50 // 7. 9. 2019.
Po inostranstvu na svakoj mogucoj stanici imate ovakav jedan,
i svi rade... Cak je lepo istaknuto koje linije tu staju.
Nije bitno da li je tramvaj ili autobus..
A ovamo nas uporedjuju sa Evropom, sikter bre!
Sasa
06:40 // 7. 9. 2019.
Trebaju se kažnjavati državne službe finansijski, redom, zbog neispunjenja svog posla. Kako bi se budžeta tad napunio?! Nisi popravio u određenom roku- milion dinara. Nema klime u autobusu-milion dinara. Probio si termin sa izgradnjom nečega-10 miliona. Malverzacije oko državnog fonda- milijardu dinara i 30 godina zatvora.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.