"Zelengora" ponovo otvorena za pacijente, direktorka tvrdi da nema zaraženih radnika koronom
Da je virus korona ušao i u stacionar "Zelengora" u Niškoj Banji, koji je do skora bio jedan od privremenih bolnica za obolele od korone, kaže jedan od zaposlenih, koji tvrdi da nadležni to kriju i da stacionar i bazeni rade uobičajeno, što povećava rizik od zaraze. Ipak, direktorka Instituta "Niška Banja" Marina Deljanin Ilić tvrdi da virus nije ušao u ovu zdravstvenu ustanovu, da se najstrože mere zaštite sprovode, a to ilustruje podatkom da je 668 kovid pozitivnih pacijenata tokom epidemije lečeno u Niškoj Banji i da niko od zaposlenih nije oboleo.
Zaposleni na Institutu "Niška Banja" pisali su Južnim vestima o trenutnoj situaciji u "Zelengori", koja je bila privremena kovid bolnica u jeku epidemije.
Kažu da sada ponovo radi za pacijente, ali da je korona "ušla" u stacionar i to na ortopediju.
Zašto se o tome ćuti? Zašto se rukovodioci prave da se ništa nije desilo. I ono najbitnije, zašto Zelengora nije zatvorena. Informacije koje kruže je da se korona otkrila tek posle operacije, pošto je ceo tim iz sale u karantinu. Od petka se krenulo sa dva pacijenta u sobi. Otvorili smo i bazen za prolazne goste koji nisu stacionirani kod nas i samim tim povećali rizik za zarazu - pita ovaj radnik.
Kaže da se pacijentima na ulazu meri temperatura, ali da oni koji su stacionarni nemaju zabranu kretanja, te mogu da odu kući ukoliko su iz Niša i da ako se u međuvremenu zaraze koronom mogu lako da prošire virus.
Da ove informacije nisu tačne, tvrdi direktorka Instituta "Niška Banja" Marina Deljanin Ilić. Kaže i da operacije još nisu počele, kao i da je ortopedija poslednja počela sa radom upravo zato što je reč o operacijama, pa su nekim pacijentima bili neophodni negativni PCR testovi.
Mi smo samo veću meru predostrožnosti uradili zato što jedna pacijentkinja nije uradila PCR, a imala je serološki test negativan i onda smo samo tražili da dodatno uradi i PCR, jer ja nisam htela da dovedem u rizik da eventualno bude pozitivna i da uđe infekcija, tako da je to bila samo veća mera opreza. To je lako proverljivo, svi su negativni i doktori i sestre i pacijentkinje, i u Radonu i u Zelengori, to je ono što ja znam, odnosno ono što smo mi testirali - tvrdi direktorka.
Na konstataciju novinarke da su to informacije zaposlenih, kaže da su zlonamerne.
Jer sve što uradite kao veću meru opreza onda vam se to drugačije pripiše - dodaje.
Kroz stacionar prošlo 668 kovid pozitivnih pacijenata
Direktorka takođe tvrdi da se u "Radonu" i "Zelengori", koje su u jeku epidemije bile kovid bolnice, sada strogo vodi računa da virus ne uđe, jer bi to bilo opasno za ustanovu poput Instituta koji ima 560 kreveta, te da su oprezni i više nego što bi trebalo.
A da li će nešto da uđe, ja to ne mogu da predvidim, jer vi možete da dođete danas samo nešto da se raspitate i da unesete infekciju, neko može od kuće da donese, da ode u kafić ili restoran pa da unese. Ali mi smo sve mere preduzeli i više nego što je preporučeno - ističe direktorka.
Procedura je sada takva da je osim zaštitne opreme, na ulazu obavezno merenje temperature i popunjavanje upitnika, a kada pacijent uđe u sobu radi se detaljna analiza, lekari kontrolišu pluća i rade laboratorijske analize, a ako je neko sumnjivog stanja obavezno je i testiranje.
Da su mere stroge i da samim tim nema zaraženih, direktorka ilustruje i ovim podatkom:
Kroz Institut je prošlo 668 kovid pozitivnih pacijenata, ni jedan zaposleni nije bio zaražen kada smo ih testirali, šta to znači? Ja ne znam ni jednu drugu ustanovu u Nišu da je izašla iz kovida, a da nije imao bar jednog zaraženog - pojašnjava.
Bazeni rade odvojeno, u sobama po dvoje
Deljanin potvrđuje da su i bazeni ponovo otvoreni, ali da se striktno odvajaju stacionarni pacijenti i oni koji samo prolaze kroz ambulante. U prepodnevnim satima oni koji su primljeni u neki od stacionara mogu da koriste bazene u "Radonu" i "Zelengori", dok je popodne otvoren samo onaj u "Radonu" za prolaznike i velnes centar.
Što se tiče fizijatrijskih procedura striktno smo ih odvojili. Svi ambulantni koji su iz Niša, sve smo aparate preneli i oni u starom kupatilu imaju terapije i tu imaju i bazen. Bazen se hloriše sa većim stepenom koncentracije kao što je i preporučeno, povišeni su standardi te dezinfekcije. Provetravamo, primamo manji broj za bazen, za đakuzi isto samo po dvoje - dodaje direktorka.
Nisu svi kapaciteti Instituta puni, jer kaže da su krenuli polako i oprezno sa prijemima. Prvo je samo jedan pacijent mogao da bude u dvokrevetnoj sobi, a odnedavno smeštaju i po dvoje, ali oprezno i uz sve mere zaštite. Trijažu svi pacijenti prolaze na ulazu, a primaju i na na bolničko-reumatološko lečenje, ali i na fizijatriju i rehabilitaciju, dok je poslednja počela sa radom upravo ortopedija.
Komentari
Poslednji komentari
Rade
17:48 // 26. 6. 2020.
Nista nije rekla za Radon. Pominje se da ima zarazenih medju zaposlenima.
slavko
14:13 // 26. 6. 2020.
Jel sada verujete da je coron AV irus vece zlo od covid-19?
Slavko
12:38 // 26. 6. 2020.
Direktorka sigurno nece priznati.Neverujte direktorima i kriznim stabovima.To kaze vecina lekara koji se bore sa ovom zarazom.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.